(56) 648 - 67 - 02
pm13@poczta.onet.pl

Zostań w domu – Słoneczka

 

 

Drodzy Rodzice i Dzieci!
Od dziś (tj. 23.03.2020r.) codziennie będę zamieszczać propozycje zabaw i zadań możliwych do przeprowadzenia w domu.
Zapraszam Państwa do korzystania z moich pomysłów oraz do dzielenia się efektami wspólnej pracy.

Gorąco zachęcam do zbierania wytworów Waszej pracy w teczkach. Z przyjemnością obejrzę wspólne działania Państwa i dzieci utrwalone na zdjęciach, czy też w innej formie. Liczę na Państwa kreatywność i pomysłowość!

Zapraszam do kontaktu e-mailowego:

sloneczka.az@gmail.com

Chętnie odpowiem na pytania, podam wskazówki , bądź rozwiążę razem z Państwem  nurtujące Was aktualnie problemy.

 

Życzę Państwu  i „moim” Słoneczkom  zdrowia oraz  przyjemnej zabawy!
Pozdrawiam  serdecznie!
Alina Żak

Drogie Słoneczka i Drodzy Rodzice!

Bardzo dziękuję Wam za wytrwałość, cierpliwość, siłę i wspaniałą pracę zdalną!
Za e-maile, za zdjęcia, za miłe i dobre słowa… Mam nadzieję, że po wakacjach wszyscy się spotkamy i rozpoczniemy nowy rok przedszkolny „w komplecie”!
Życzę Wam – Drogie Dzieci i Szanowni Państwo odpoczynku podczas wakacji!
Pozdrawiam bardzo serdecznie „domowe” przedszkolaki i rodziców!
Do zobaczenia!

Wasza pani Alinka


15.06.2020 – 26.06.2020

Tematyka kompleksowa „Zbliża się lato i na wakacje nadszedł czas”

Piątek 26.06.2020

1. „Morskie eksperymenty” – kreatywne zabawy badawcze
Dzień dobry „Słoneczka”! Najpierw obejrzyjcie film edukacyjny „Morska wyprawa Lulka i Rózi” -film tutaj- i opowiedzcie rodzicom o przygodach głównych bohaterów. Następnie poproście rodziców o zapoznanie Was ze sposobem wykonania prostych łódeczek z plastikowych nakrętek oraz z pokrywek do słoików -tutaj- albo łódki z łupiny arbuza -tutaj- Potem z pomocą rodziców sprawdźcie, co pływa, a co tonie w wodzie – podczas zabawy badawczej -tutaj- Później zachęcam Was do udziału w trzech eksperymentach : „Morze w butelce” i „Meduza” -tutaj- a także „Dlaczego Titanic zatonął? -tutaj- Udanej zabawy!

2. „Lubię ćwiczyć”- zestaw zabaw ruchowych
Czas na piątkową „dawkę” ruchu! Na pewno już zapamiętaliście ćwiczenia z wykorzystaniem kocyka w różnych pozycjach wyjściowych: w siadzie klęcznym, przysiadzie podpartym, w leżeniu przodem, leżeniu tyłem, w podporze przodem – opis ćwiczeń -tutaj-
Zaproście rodziców i wspólnie poćwiczcie. Przyjemnej zabawy!

Czwartek 25.06.2020

1. „Kolorowe rybki” – techniki mieszane
Witam serdecznie! Na początku obejrzyjcie i posłuchajcie piosenki „Gdzieś w głębinach morskich fal” -piosenka tutaj- Następnie poproście rodziców o zapoznanie Was ze sposobem wykonania pracy plastycznej z kreatywnej pianki kukiełek – rybek -sposób wykonania tutaj- Później przygotujcie wspólnie z rodzicami potrzebne materiały i przybory. Życzę powodzenia!
Inne propozycje prac plastycznych:
„Rybki z talerzy papierowych”
„Orka, rekin i delfin z klamerek”
„Wieloryb z doniczki”

2. „Tato już lato” – zabawa taneczna do piosenki
Poproście rodziców o włączenie Wam nagrania piosenki. Najpierw posłuchajcie uważnie i przypomnijcie sobie tekst i melodię -piosenka tutaj-  Następnie zaśpiewajcie ją. Na koniec wymyślcie własny układ taneczny i zatańczcie do melodii piosenki. Przyjemnej zabawy!

Środa 24.06.2020

1. „Wakacje nad morzem” – zabawa matematyczna
Witam Słoneczka! Zapraszam Was dziś do obejrzenia filmu edukacyjnego „Bezpieczeństwo nad morzem” -film- Przypomnijcie proszę zasady zachowania się na plaży i w wodzie – to bardzo ważne, abyście je dobrze znali! Następnie wykonajcie kilka prostych zadań matematycznych:
„Policz mieszkańców mórz i oceanów”
„Połącz w pary takie same obrazki”
„Połącz obrazek z cieniem”
„Policz kotwice i znajdź największą i najmniejszą”
Jako przerywnik proponuję Wam zabawę naśladowczą „Oto morze Bałtyckie jest” -zabawa naśladowcza-
Na koniec zachęcam Was do udziału w zabawach „Wakacje nad morzem” – opis zabaw -tutaj- oraz karty do zabaw
-tutaj-
Życzę powodzenia!

2. „Lubię ćwiczyć”- zestaw zabaw ruchowych
A teraz czas na dzisiejszą „dawkę” ruchu! Poproście rodziców o przypomnienie opisu zabaw i ćwiczeń z wykorzystaniem kocyka w różnych pozycjach wyjściowych: w siadzie klęcznym, przysiadzie podpartym, w leżeniu przodem, leżeniu tyłem, w podporze przodem – opis ćwiczeń -tutaj- Przyjemnej zabawy!

Wtorek 23.06.2020

1. „Letnie obuwie” – kreatywna praca plastyczna
Dzień dobry! Nadeszło lato, nadszedł też czas na letnie ubrania i buty. Słoneczka, na początku obejrzyjcie, proszę uważnie ilustracje klapek -ilustracja- Później wykonajcie ćwiczenie rozwijające spostrzegawczość – „Połącz w pary dwa takie same klapki” -ćwiczenie- Następnie poproście rodziców, aby zapoznali Was ze sposobem wykonania „Japonek” -sposób wykonania- Potem wspólnie przygotujcie materiały i przybory do wykonania pracy plastycznej w/g indywidualnych pomysłów. Na koniec, jeśli chcecie, zagrajcie w „Wakacyjne memory” -memory- Waszym zadaniem będzie wyszukiwanie różnych par przedmiotów. Życzę udanej zabawy!

2. „Tato już lato” – osłuchanie z piosenką
A teraz czas na letnią piosenkę! Posłuchajcie uważnie utworu – nagranie i tekst piosenki -tutaj- Poproście rodziców, aby przeczytali wam tekst – posłuchajcie go uważnie i spróbujcie zapamiętać refren. Potem posłuchajcie ponownie piosenki, wyklaszczcie i wytupcie jej rytm. Na koniec spróbujcie zaśpiewać pierwszą zwrotkę i refren. Powodzenia!

Poniedziałek 22.06.2020

1. „Bezpieczne wakacje” – rozmowa połączona z działaniem
Witam serdecznie wszystkie „domowe” przedszkolaki! Dziś chciałabym poruszyć bardzo ważny temat związany z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wypoczynku! Zapraszam Was do wysłuchania wiersza Wiery Badalskiej „Wakacyjne rady” -treść wiersza tutaj- Poproście rodziców o przeczytanie utworu, a potem opowiedzcie o czym trzeba pamiętać na wakacjach. Najpierw uważnie obejrzyjcie planszę – „Bezpieczne wakacje” -plansza tutaj- oraz krótką prezentację multimedialną „Nad wodą” -prezentacja tutaj- Następnie posłuchajcie piosenki -tutaj- i opowiedzcie o czym śpiewa ZoZi. Potem dopasujcie i połączcie w pary przedmioty i ich cienie -tutaj- Na koniec, proszę Was, zapoznajcie się na podstawie filmu edukacyjnego z zasadami „Bezpieczeństwa w górach” -tutaj- Dobrze wszystko zapamiętajcie! Na pewno Wam się to przyda w czasie nadchodzących wakacji!

2. „Lubię ćwiczyć” – zestaw zabaw ruchowych
A teraz poniedziałkowa „porcja” ruchu! Dzisiaj proponuję Wam wykonanie ćwiczeń z wykorzystaniem kocyka w różnych pozycjach wyjściowych: w siadzie klęcznym, przysiadzie podpartym, w leżeniu przodem, leżeniu tyłem, w podporze przodem – opis ćwiczeń -tutaj-
Przyjemnej zabawy!

Piątek 19.06.2020

1. „Letnie wędrówki” – rozwiązywanie zagadek
Dzień dobry! „Słoneczka” dzisiaj przygotowałam dla Was zagadki słowne i zadania graficzne oraz rytmy. Na początku poproście rodziców, aby przeczytali Wam wiersz Bożeny Formy pt.: „Co zabieram na wakacje?” -treść wiersza tutaj- Posłuchajcie go uważnie i wymieńcie: przedmioty, części garderoby oraz akcesoria wakacyjne. Następnie posłuchajcie zagadek i odpowiedzcie na nie – zag
-zagdki nr 1-
-zagadki nr 2-
-zagadki nr 3-
-zagadki nr 4-
Później zachęcam Was do wykonania zadania z kodowania – „Zaprowadź dzieci do namiotu” -zadanie tutaj- Poproście przy tym zadaniu rodziców, aby odczytali Wam cyfry i wytłumaczyli, co powinniście zrobić. Na koniec zapraszam Was do uzupełnienia podanych rytmów „Lody” -rytmy 1- oraz „Morskie klimaty” -rytmy 2- Życzę powodzenia!

2. „Spotkanie z Gutkiem” – opowieść ruchowa
A teraz przyszła pora na dzisiejszą „dawkę” ruchu! Zapraszam do wykonania znanych Wam już zabaw i czynności związanych z pobytem nad morzem, w górach i nad jeziorem. Dla przypomnienia w razie potrzeby -opis zabaw-
Życzę udanej zabawy!

Propozycje z języka angielskiego:
Let`s be planes!
Summer song for Kids
Let`s Go To The Beach
Over The Mountains
Camping for children – vocabulary

Czwartek 18.06.2020

1. „Wakacje” – techniki mieszane
Witam, przebywające w domu „Słoneczka”! Zapraszam Was do wykonania pracy plastycznej o tematyce wakacyjnej z wykorzystaniem różnorodnych materiałów. Najpierw poproście rodziców o przeczytanie Wam, jak należy ją wykonać i co będzie do niej potrzebne – opis -tutaj- Potem, kiedy poznacie już sposób wykonania, przygotujcie wspólnie z rodzicami materiały i przybory: kartkę A4, kaszę, bibułę w kolorze żółtym, farbę, pędzel. Pamiętajcie o przestrzeganiu ustalonych przez Waszych rodziców zasad, a także o samodzielnym uporządkowaniu miejsca pracy. Powodzenia!

2. „Po łące biega lato” – improwizacja muzyczna
Na początku, proszę posłuchajcie poznanej we wtorek piosenki -tutaj- Następnie, poproście rodziców o przeczytanie Wam jej tekstu. Posłuchajcie ponownie utworu i zaśpiewajcie go. Potem wspólnie z rodzicami przygotujcie proste instrumenty muzyczne – marakasy -tutaj- lub grzechotki -tutaj- Na koniec zagrajcie na nich, tworząc akompaniament do piosenki. Przyjemnej zabawy!

Środa 17.06.2020

1. „Gdzie można spędzać wakacje?” – opowiadanie twórcze dzieci na podstawie obrazków
Witam serdecznie! Na początku proszę, obejrzyjcie wspólnie z rodzicami wakacyjne ilustracje -wakacyjne ilustracje- oraz wakacyjne plansze -wakacyjne plansze- Najpierw nazwijcie przedstawione na nich sytuacje, a także czynności, potem opiszcie je szczegółowo. Waszym zadaniem jest stworzenie opowiadania na temat sposobów spędzania wakacji. Pamiętajcie, aby formułować poprawne zdania! Następnie proponuję Wam zabawę logopedyczną „Pakujemy walizkę na wakacje” -zabawa logopedyczna- Na koniec proszę, wykonajcie zadania graficzne:
-Skreśli niepasujący element-
-Połącz obrazek z jego cieniem-
Powodzenia!

2. „Spotkanie z Gutkiem” – opowieść ruchowa
Czas na dzisiejszą „porcję” ruchu. Czy pamiętacie poniedziałkową opowieść ruchową? Jeśli nie, poproście swoich rodziców, aby przeczytali Wam opis zabaw -tutaj- Następnie zaproście ich do wspólnej zabawy. Naśladujcie zabawy i czynności związane z pobytem nad morzem, w górach i nad jeziorem. Życzę udanej zabawy!

Wtorek 16.06.2020

1. „Słoneczniki ” – sensoryczna zabawa plastyczna
Dzień dobry! Na początku poproście rodziców, aby przeczytali Wam opis wykonania -tutaj- pracy plastycznej. Następnie przygotujcie wspólnie z rodzicami potrzebne przybory i materiały. Potem pomalujcie lub stemplujcie płatki kwiatka, później wyklejcie środek pestkami słonecznika, dyni, albo ziarnami pieprzu. Pamiętajcie, aby po zakończeniu pracy samodzielnie uporządkować przybory i materiały. Życzę powodzenia!
Inne propozycje wykonania pracy plastycznej „Słonecznik”:
-malowany farbami-
-z makaronu-

2. „Po łące biega lato” – osłuchanie z piosenką
Proponuję Wam dzisiaj nową piosenkę o lecie. Najpierw poproście rodziców, aby włączyli wam nagranie piosenki -tutaj- Posłuchajcie uważnie tekstu i melodii. Następnie opowiedzcie rodzicom, o czym piosenka opowiada. Potem wyklaszczcie i wytupcie rytm piosenki. Później poproście rodziców o przeczytanie Wam tekstu piosenki, postarajcie się zapamiętać go, jak najwięcej. Na koniec posłuchajcie ponownie utworu i zaśpiewajcie wspólnie refren. Udanej zabawy!

Poniedziałek 15.06.2020

1. „Czy to już lato?” – rozmowa kierowana na podstawie wiersza
Serdecznie witam wszystkie „Słoneczka” przebywające w domu! Na wstępie zachęcam Was do wysłuchania czytanego wiersza Bożeny Formy „Tato, czy już lato?” -treść wiersza tutaj- Następnie, proszę, obejrzyjcie „Panią Lato” i opiszcie rodzicom ilustrację -ilustracja tutaj- Potem ułóżcie w odpowiedniej kolejności karty obrazkowe, przedstawiające pory roku -karty obrazkowe tutaj- (str. od 1 do 4) – nazwijcie je poprawnie. Opowiedzcie rodzicom o porach roku i przedstawcie ich cechy charakterystyczne – korzystając z koła „pory roku” -koło pór roku tutaj- Poproście koniecznie rodziców o przeczytanie Wam nazw miesięcy, spróbujcie niektóre zapamiętać.
Później wykonajcie zadania graficzne: „Jakie to pory roku?” -tutaj- oraz „Pory roku” karta pracy -tutaj-

2. „Spotkanie z Gutkiem” opowieść ruchowa
Czas na poniedziałkową „porcję” ruchu! Dziś zapraszam do uczestnictwa w zabawach ruchowych w formie opowieści. Poproście rodziców o przeczytanie opisu zabaw -tutaj-
A potem naśladujcie zabawy i czynności związane z pobytem nad morzem, w górach i nad jeziorem – Życzę przyjemnej zabawy!

Drogie „Słoneczka” w ubiegłym tygodniu omawialiśmy zwierzęta egzotyczne, mieszkające w ZOO. W ramach przypomnienia i utrwalenia proponuję grę typu dooble – talia zawiera 31 kart, każda z kart zawiera 6 obrazków zwierząt, pomiędzy dwiema dowolnymi kartami jest tylko jeden wspólny element i trzeba go znaleźć – to jest właśnie cel Waszej rozgrywki – karty do gry – znajdziecie tutaj -karty do gry- Powodzenia!

Propozycje z języka angielskiego:
„The Animal song” -tutaj-
What Do You See? -tutaj-
Learn Zoo Animals for Kids -tutaj-

08.06.2020 – 10.06.2020

Tematyka kompleksowa „Kto mieszka w ZOO?”

Środa 10.06.2020

1. „Zwierzęta z różnych kontynentów” – zabawy matematyczne
Witam wszystkie „domowe” przedszkolaki! Na początku proszę, posłuchajcie czytanego przez Waszych rodziców wiersza B. Kołodziejskiego „ZOO” -treść wiersza tutaj- Następnie proponuję wspólne wykonanie masażyku do fragmentu wiersza:
Tu w zoo zawsze jest wesoło, (masujemy plecy otwartymi dłońmi)
tutaj małpki skaczą wkoło, (wykonujemy ruchy naśladujące skoki po okręgu)
tutaj ciężko chodzą słonie, (naciskamy płaskimi dłońmi)
biegną zebry niczym konie, (lekko stukamy pięściami)
żółwie wolno ścieżką człapią, (powoli, lekko przykładamy płaskie dłonie)
w wodzie złote rybki chlapią. (…) (muskamy raz jedną ,raz drugą ręką)
Potem zapraszam Was do udziału w interaktywnej zabawie słownej – ZOO -zabawa interaktywna- Pamiętajcie o poprawnym wypowiadaniu poszczególnych nazw zwierząt. Jako przerywnik proponuję Wam zabawę naśladowczą do piosenki „Dżungla” -piosenka- Później zachęcam Was do wykonania wybranego zadania matematycznego z wykorzystaniem kart pracy -karty pracy- Na koniec proszę, pogrupujcie zwierzęta -grupowanie zwierząt- ze względu na miejsce ich występowania (zwierzęta 7 kontynentów) – poproście koniecznie rodziców o pomoc w tym zadaniu! Możecie również wspólnie policzyć zwierzęta z każdego kontynentu. Powodzenia!
Dla wytrwałych:
• „Zwierzęta świata” -prezentacja-
• „Z pingwinem” -ćwiczenia oddechowe-
• „Pingwinek” -różne ciekawe prace plastyczne-

2. „Dzikie zwierzęta” – zabawy ruchowe z wykorzystaniem kart obrazkowych
A teraz czas na dzisiejszą „porcję” ruchu! Proszę wylosujcie pięć kart spośród innych i wykonajcie opisane ćwiczenia – poproście rodziców o ich odczytanie! -opis zabaw i karty pracy- Życzę udanej zabawy!

Wtorek 09.06.2020

1. „Żyrafa ” – techniki mieszane
Dzień dobry „Słoneczka”! Na wstępie poproszę Was, abyście wspólnie z rodzicami zapoznały się ze sposobem wykonania pracy plastycznej -instrukcja- Potem poproście rodziców o pomoc przy zwijaniu żółtego papieru w stożek, następnie poozdabiajcie tułów żyrafy wydzieranką z brązowego papieru, Później przyklejcie wspólnie głowę i ogonek. Życzę udanych prac plastycznych!
Inne propozycje wykonania żyrafy:
-z drewnianych klamerek-
• -z papierowych talerzyków-

2. „Żyrafa fa fa” – słuchanie piosenki
Dzisiaj proponuję wesołą piosenkę w wykonaniu „Misia i Margolci” z żyrafą w roli głównej. Mam nadzieję, że się Wam spodoba! Poproście rodziców o odtworzenie nagrania utworu i posłuchajcie go uważnie! Koniecznie zapamiętajcie powtarzające się sylaby! Opiszcie rodzicom, jaka jest żyrafa, o której opowiada piosenka. „Słoneczka” zachęcam Was do nauki słów utworu – poproście rodziców, aby przeczytali Wam tekst. Potem ponownie posłuchajcie piosenki i spróbujcie ją razem zaśpiewać.
-nagranie piosenki-
-tekst piosenki-
Przyjemnej zabawy!

Poniedziałek 08.06.2020

1. „Z wizytą w ZOO” – rozmowa połączona z działaniem

Witam serdecznie! Na wstępie poproszę Was, abyście obejrzeli wspólnie z rodzicami film pt.: „Poznajemy zwierzęta w ZOO”
Film przybliży Wam charakterystyczne cechy wyglądu wybranych zwierząt oraz ciekawostki dotyczące ich życia. Potem zapraszam wszystkie „domowe” przedszkolaki do uczestnictwa w zabawie ruchowej, ilustrującej treść piosenki pt.: „Idziemy do Zoo”. Później zachęcam Was do uważnego wysłuchania odgłosów wybranych zwierząt egzotycznych -tutaj-. Na koniec zapraszam do wykonania ćwiczenia graficznego, rozwijającego Waszą spostrzegawczość -tutaj-.

Dla chętnych:
• „Lew – król zwierząt” – -praca plastyczna-
• „Maski zwierząt” -do wydruku-
• „Papuga” -z papierowego talerzyka-

2. „Dzikie zwierzęta” – zabawy ruchowe z wykorzystaniem kart obrazkowych

A teraz poniedziałkowa „porcja” ruchu. Dziś z egzotycznymi zwierzętami w tle. Poproście rodziców, aby przeczytali Wam opis zabaw, znajdujący się na -kartach obrazkowych-  Następnie wylosujcie pięć kart spośród innych i wykonajcie ćwiczenia na nich opisane: np. kroczcie powoli, jak żółw, czołgajcie się, jak krokodyl, człapcie, jak pingwin, wyginajcie grzbiet, jak tygrys.

Życzę udanej zabawy!

01.06.2020 – 05.06.2020

Tematyka kompleksowa „Wszystkie dzieci lubią zabawy!”

Piątek 05.06.2020

1. „Odarpi – syn Egigwy” – historyjka obrazkowa

Dzień dobry! Dziś chciałabym Wam przedstawić chłopca – Odarpiego – Eskimosa z dalekiej północy. Na początku proszę, wspólnie z rodzicami obejrzyjcie -historyjkę obrazkową- oraz posłuchajcie uważnie -tekstu wiersza H. Szayerowej-
Najpierw opowiedzcie rodzicom o wyglądzie Eskimosa, jego ubiorze, opiszcie też wygląd jego domu i ułóżcie -igloo z papieru-  Następnie wykonajcie proste ćwiczenie graficzne – „Poprowadź Eskimosa do domu”

Dla ciekawych:
• „Inuici” – -film-
• „Życie Eskimosów” – -plansze-
• „Zorza polarna w zaczarowanej zagrodzie” – -film-

W ramach podsumowania:
• „Połącz w pary dzieci i ich domy” -zadanie 1-
• „Połącz w pary dzieci i ich domy” -zadanie 2-
• „Jak powstał wojłok? – -bajka turkmeńska do czytania-

2. „Zabawy z woreczkami”

Czy pamiętacie ćwiczenia z wykorzystaniem woreczków, które poznaliście w poniedziałek? Jeśli nie, zerknijcie do -opisu zabaw-
A teraz czas na wspólne ćwiczenia – zapraszam! Życzę przyjemnej zabawy!

Propozycje z języka angielskiego:
Hello To All The Children of the World
Everybody is different
Where Are You From?
Friends, friends, 1 2 3
Learn Nationalities of the World

Czwartek 04.06.2020

1. „Afrykańskie maski” – techniki mieszane

Witam! W dzisiejszym dniu zapraszam Wszystkie Słoneczka do „podróży na Czarny Ląd”. Na wstępie proponuję jako wprowadzenie do tematu – film autorów bloga podróżniczego „Kawałek świata” o jednym z plemion zamieszkujących Afrykę – „W Masajskiej wiosce”. Potem poproszę Państwa o zapoznanie się z prostym sposobem wykonania -masek-. Zadaniem dzieci będzie najpierw pomalowanie na brązowo papierowego talerza. Następnie po wyschnięciu farby dzieci dokleją nosy i usta z brązowej plasteliny oraz ozdobią talerzyk białą plasteliną. Na koniec można wspólnie ponawlekać przez dziurki w talerzu tasiemki zakończone kolorowymi koralikami. I afrykańska maska gotowa! Życzę powodzenia!

Dla ciekawych:
• „Maski afrykańskie” domino – –karty i instrukcja-
• „Jeden dzień z życia” – -opowiadanie-
• „Znajdź różnice” – -ćwiczenie spostrzegawczości-
• „Targ w Ugandzie” – -puzzle-

2. „Maszerują dzieci drogą” – zabawa rytmiczno – ruchowa

Proszę, na początku przypomnijcie Państwo wspólnie z dziećmi tekst i melodię -piosenki- poznanej we wtorek. Następnie zapraszam do udziału w -zabawie-. Zadaniem dzieci będzie dostosowanie ruchu (marszu, podskoków, biegu, chodzenia na piętach, biegu na palcach oraz obrotów wokół własnej osi we wspięciu na palcach) do podanego rytmu. Życzę udanej zabawy!

Środa 03.06.2020

1. „Dzieci świata” – prezentacja multimedialna

Dzień dobry! Dziś na początku zachęcam do zapoznania się z -prezentacją-, która przedstawia Waszych rówieśników różnych ras i narodowości.

Następnie, Drodzy Rodzice, obejrzyjcie wspólnie zdjęcia portretowe dzieci z pięciu kontynentów -tutaj- Poproście Państwo dzieci, aby porównały różnice w ich wyglądzie zewnętrznym.

Jako przerywnik proponuję wysłuchanie piosenki pt.: „Jesteśmy dziećmi” .

Potem zapraszam do zapoznania się z wystawą na temat domów z różnych stron świata -tutaj- Dzieci będą miały możliwość porównania wyglądu wybranych domostw z różnych kontynentów i krajów.

Później zachęcam do ułożenia puzzli interaktywnych – w zależności od możliwości dziecka:
6 – elementowych puzzli -tutaj-
12 – elementowych puzzli -tutaj-

Na koniec kolorowanka on-line  -Dzieci świata-

Życzę powodzenia!

2. „Zabawy z woreczkami”

Zapraszam na dzisiejszą małą „dawkę” ruchu. Proszę, przypomnijcie Państwo zabawy i ćwiczenia, które zaproponowałam Wam w poniedziałek -opis zabaw-. Przygotujcie woreczki z ryżem lub kaszą dla każdego ćwiczącego. A teraz czas na zabawę. Pamiętajcie o prawidłowym przyjmowaniu postawy wyjściowej przed każdym ćwiczeniem! Życzę przyjemnej zabawy!

Wtorek 02.06.2020

1. „Atrybuty Indianina” – praca plastyczno – konstrukcyjna

Witam serdecznie! Drogie dzieci w tym tygodniu chciałabym przybliżyć Wam choć troszeczkę – życie kolegów z innych kontynentów. Różnią się od Was wyglądem: kolorem skóry, włosów, czy oczu. Ale jedno niewątpliwie łączy i Was i wszystkie inne dzieci na całym świecie – jest to ZABAWA!

Dziś proponuję Wam zabawę plastyczną – wykonanie prostego pióropusza rodowitego mieszkańca Ameryki Północnej, czyli Indianina. Poproście rodziców i razem zobaczcie na mapie, gdzie znajdują się Stany Zjednoczone – tam w przeszłości mieszkały różne plemiona Indian.

Drodzy Państwo przeczytajcie najpierw opis wykonania atrybutów Indianina -tutaj-
Następnie zaproście dziecko do wspólnej pracy. Może będziecie chcieli zrobić jeszcze fletnię i kij deszczowy? Serdecznie zachęcam! Dziecko może nacinać wzdłuż linii przygotowane „pióra” z papieru (lub mocować pióra ptasie), a także naklejać gotowe elementy geometryczne z filcu, czy z papieru i ozdabiać w ten sposób pióropusz oraz wykonać ozdoby z koralików i sznurka i mocować je w odpowiednim miejscu. Proszę, przypomnijcie Państwo dziecku o zasadach bezpieczeństwa podczas korzystania z nożyczek. Powodzenia!

Życzę wspaniałych indiańskich pióropuszy!

Dla zainteresowanych:
• Indiański Taniec -tutaj-
• Dziesięciu Małych Indian -tutaj-

2. „Maszerują dzieci drogą” – osłuchanie z piosenką

Na początku zapraszam Was do wspólnego wysłuchania nowej piosenki – nagranie i tekst -tutaj-

Następnie przeczytajcie Państwo dziecku krótki tekst (jeśli będzie trzeba kilka razy), aby go zapamiętały. Zadaniem dzieci jest określenie nastroju i charakteru piosenki: czy jest wesoła, czy smutna?; czy jest szybka, czy wolna? itp. Poproście również dziecko, aby wyklaskało i wytupało jej rytm. Na koniec posłuchajcie ponownie utworu i spróbujcie go wspólnie zaśpiewać.

Udanej zabawy!

Poniedziałek 01.06.2020

Kochane Słoneczka!

Dzisiaj Święto wszystkich Dzieci, niech Wam słońce pięknie świeci! Śmiejcie wszyscy się od rana, niech każda buzia będzie roześmiana! Niech czar zabawy dziś zapanuje! Niech każde Wasze serce dzisiaj się raduje! Morza miłości, wiele radości i góry słodyczy – Pani Alinka dzisiaj Wam życzy!

Do życzeń dołączam wierszyki: „Samochwała” i „Leń”

1. „Wszystkie dzieci lubią…” – zabawy twórcze

Dzień dobry! Niezwykły dziś dzień! Na pewno Rodzice zaplanowali dla Was same niespodzianki! Dla tych, którzy znajdą chwilkę czasu proponuję kilka zabaw!
– „Figury geometryczne płaskie i przestrzenne” – zabawa kreatywna -tutaj-
– „Szukanie figur geometrycznych w najbliższym otoczeniu” – zabawa -tutaj-
– „Rzeźby z chrupek” – kompozycje przestrzenne i architektoniczne z chrupek –  -pomysł 1- , -pomysł 2-
– Na podłodze zostaje…” – zabawa ruchowa przy muzyce -tutaj-

Propozycja dodatkowa:
– Zabawa rozwijająca spostrzegawczość – znajdź i dopasuj -tutaj-

Życzę przyjemnej zabawy!

2. „Zabawy z woreczkami”

Dzisiejsza „porcja” ruchu! Zapraszam do wspólnych zabaw z woreczkami ryżu lub kaszy. Drodzy rodzice zadaniem dzieci będzie wykonanie ćwiczeń wyprostnych, równoważnych, a także z elementami rzutu z wykorzystaniem woreczków -opis zabaw-

25.05.2020 – 29.05.2020

Tematyka kompleksowa „Gdzie pracuje mama, tata?”

Piątek 29.05.2020

1. „Krawiec Niteczka” – słuchanie opowiadania na podstawie utworu K. Makuszyńskiego

Witam! Dzisiaj poznamy bardzo pożyteczny dla ludzi – zawód – krawca i krawcowej. Na początek zachęcam do wysłuchania opowiadania -tutaj-

Potem poproszę Państwa o zadanie kilku pytań dzieciom dotyczącym treści utworu:
– Jak nazywał się główny bohater i jak wyglądał?
– Co powiedziała krawcowi cyganka?
– Dokąd wyruszył, aby zostać królem?
– Kogo spotkał na swojej drodze?
– Do jakiego miasta dotarł i co tam zrobił?

Zwróćcie Państwo uwagę dziecku na elementy humorystyczne opowiadania. Następnie proponuję dzieciom wykonanie prostego zadania graficznego – „Nici i guziki” -tutaj-
Zadaniem dziecka jest dobranie odpowiedniego koloru nici i narysowanie nici od szpulki do właściwego guzika.

Dla wytrwałych:
– film „Pani krawcowa” -tutaj-
– gra typu dobble „Ubrania” -tutaj-
– „Zabawy z guzikami” -tutaj-
Życzę dobrej zabawy!

2. „Ćwiczenia dla małych stópek”

Czas na małą „porcję” ruchu! Zapraszam teraz i dzieci i dorosłych do wspólnych zabaw i ćwiczeń z różnymi przedmiotami. Myślę, że zapamiętaliście już ćwiczenia przygotowane specjalnie dla Was! A jeśli coś umknęło waszej uwadze zajrzyjcie do opisu ćwiczeń -tutaj-

Propozycje z języka angielskiego:
Kids vocabulary – Food and drink -tutaj-
Kids’ Vocabulary – Clothes -tutaj-
Kids vocabulary – Jobs -tutaj-
Learn Food Vocabulary -tutaj-

Czwartek 28.05.2020

1. „Policyjny radiowóz” – praca plastyczno – konstrukcyjna

Dzień dobry! W dniu dzisiejszym porozmawiamy o kolejnym ulubieńcu przedszkolaków – POLICJANCIE!

Na początek proponuję dzieciom bajkę edukacyjną pt.: „Zawód policjant” -tutaj-
Z filmu dowiedzą się one, czym zajmują się pracownicy policji, a także poznają numer alarmowy 997.

Potem zapraszam Państwa wraz z dzieckiem do wykonania do wyboru:
– małych samochodów policyjnych z wytłaczanek od jajek i guzików  -instrukcja zdjęciowa-
– dużych pojazdów z kartonów – opis wykonania -opis wykonania-

Powodzenia!

2. „Pan policjant” – zabawa ruchowa do piosenki

Na wstępie poproszę Państwa o odtworzenie dziecku piosenki -Pan policjant-
Poproście dziecko o uważne wysłuchanie utworu. Następnie porozmawiajcie z dzieckiem o treści piosenki. Wspólnie z dzieckiem przypomnijcie zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię oraz działanie sygnalizacji świetlnej.

Później odtwórzcie ponownie nagranie i poproście dziecko, aby zaśpiewało powtarzające się frazy. Zwróćcie Państwo uwagę na poprawne wypowiadanie poszczególnych wyrazów. Na koniec zaproście dziecko do spontanicznej zabawy ruchowej opartej na treści piosenki. Udanej zabawy!

Zadania dla chętnych:

– Połącz w pary takie same przedmioty – -„Policja”-
– Połącz rysunki w pary – „Do czego służą te pojazdy?” oraz pokoloruj „Pojazdy” i „Numery alarmowe” -karty pracy-
– Pokoloruj poniższe sygnalizatory świetlne -kolorowanka-

Środek 27.05.2020

1. „Co robią strażacy?” – historyjka obrazkowa

Witam serdecznie! Dziś poznamy zawód, który „uwielbiają” wszystkie przedszkolaki, a szczególnie chłopcy! Będziemy mówić o STRAŻAKACH! Na początek poproszę Państwa o zapoznanie dziecka z poniższą historyjką obrazkową -tutaj-

Zadaniem dziecka jest opisanie tego, co robią zawodowi strażacy na służbie. Drodzy Rodzice potem wspólnie z dzieckiem obejrzyjcie związane ze strażą pożarną inne ilustracje -tutaj-

Następnie zapoznajcie je z wyglądem i nazwami wybranych sprzętów strażackich. W ten sposób Wasze dziecko wzbogaci zasób słownictwa. Przy tej okazji wyjaśnijcie również Państwo dziecku, pod jaki numer należy dzwonić, jeśli potrzebujemy pomocy Straży Pożarnej – 998 lub 112.

Poproście później dziecko, aby porównało i nazwało atrybuty policjanta i strażaka -tutaj-

Jako przerywnik proponuję dzieciom zabawę muzyczno – ruchową – „Strażak” – ich zadaniem będzie naśladowanie czynności, które na co dzień wykonują w swojej pracy strażacy. -piosenka-

Na koniec poproszę, aby dzieci wykonały zadania i ćwiczenia w kartach pracy rozwijając przy tym percepcję wzrokową i słuchową oraz ćwicząc spostrzegawczość i pamięć. Powodzenia! -karta pracy-

2. „Ćwiczenia dla małych stópek”

A teraz czas na „porcję” ruchu! Zapraszam więc do wykonania znanych Wam poniedziałkowych ćwiczeń zapobiegających płaskostopiu. Zadaniem dziecka będzie podnoszenie palcami stóp różnych przedmiotów, zwijanie materiału, podawanie woreczka, darcie papieru oraz wykonywanie ćwiczeń równoważnych. Drodzy Państwo, jeśli nie wszystko pamiętajcie – przeczytajcie ponownie – opis ćwiczeń -ćwiczenia gimnastyczne-

Życzę przyjemnej zabawy!

Wtorek 26.05.2020

Witam serdecznie w tym szczególnym dniu, jakim jest „Dzień Matki” i w imieniu wszystkich „Słoneczek” przesyłam wszystkim Kochanym Mamusiom najlepsze -życzenia- oraz -piosenkę- Do życzeń dzieci na pewno dołączą moc całusków! Miłego Dnia!

 

1. „Małe kucharki, mali kucharze” – zajęcie kulinarne

Dzień dobry! Dziś poznamy kolejny zawód, który mogą wykonywać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jeśli Mamusie będą miały dziś ochotę i siłę, i dołączą się do nich Tatusiowie to na pewno „wyczarujecie” Państwo razem z dziećmi w swojej kuchni pyszne i zdrowe „przekąski” na II śniadanko!

Najpierw poproszę Państwa o wysłuchanie z dzieckiem piosenki „Mały kucharz” -tutaj-

Następnie poproście dziecko, aby opisało, czym on się zajmuje. Potem dzieci dowiedzą się z krótkiego filmu, co to jest zbilansowana dieta i dlaczego jest ważna dla zdrowia dziecka. -tutaj-

Sezon na truskawki rozpoczęty! W związku z tym, zapraszam Państwa do przygotowania wspólnie z dzieckiem zdrowego i smacznego koktajlu truskawkowego -tutaj- lub innej zdrowej przekąski wybranej spośród poniższych propozycji:

– Sałatka owocowa-tutaj-
– Lody jogurtowe z owocami -tutaj-
– Ciasteczka owsiane -tutaj-

Podczas pracy w kuchni przypomnijcie proszę Państwo swoim dzieciom o konieczności przestrzegania zasad higieny i bezpieczeństwa! Teraz nie pozostaje mi nic innego, jak tylko życzyć Wam smacznego!
Dla zainteresowanych:
„Osioł kucharzem” bajka do słuchania-tutaj-

2. „Piosenka o niezdrowym jedzeniu” – słuchanie piosenki

Dziś proponuję piosenkę, która opowie Wam, których produktów nie warto jeść, a które produkty warto zjadać, aby być zdrowym! Na początku proszę odtwórzcie Państwo dziecku nagranie -utworu-.

Następnie poproście dziecko, aby wypowiedziało się na temat treści piosenki. Potem obejrzyjcie wspólnie z dzieckiem obrazki i poproście, aby nazwało „przekąski” zdrowe -tutaj- oraz „przekąski” niezdrowe -tutaj-.

Wytłumaczcie Państwo dziecku, jak ważne jest zdrowe odżywianie w życiu każdego człowieka i że warto niezdrowe produkty zastępować tymi zdrowymi! Życzę zdrowia i Małym, i Dużym!

Poniedziałek 25.05.2020

1. „Czym zajmuje się lekarz?” – rozmowa połączona z działaniem

Witam w kolejnym tygodniu! Dziś drogie „Słoneczka” porozmawiamy o zawodach, które wykonują dorośli, czyli również wasi rodzice.

Na początek poproszę Państwa o przeczytanie dziecku utworu B. Formy pt. „Pan doktor”. Z wiersza dziecko dowie się, że określenia lekarz – doktor w potocznym słownictwie stosuje się zamiennie.

Potem obejrzyjcie Państwo wspólnie z dzieckiem kilka ilustracji, przedstawiających lekarzy -tutaj-.
Poproście dziecko, aby opisało charakterystyczny ubiór lekarza; nazwało akcesoria lekarskie. Podajcie proszę dziecku nazwy wybranych specjalistów, przedstawionych na planszy: pediatra, okulista, stomatolog; zapoznajcie z numerem alarmowym – pogotowie ratunkowe – 999 i 112.

Jako przerywnik proponuję dzieciom puzzle interaktywne – „Lekarze”
(dzieci mają możliwość wyboru spośród trzech przygotowanych przeze mnie – zróżnicowanych pod względem stopnia trudności puzzli).

Później zaproponujcie Państwo dziecku wykonanie zadania graficznego – zadaniem dziecka jest zaznaczenie przedmiotów, których nie używa lekarz? -karta pracy-

Na koniec zapraszam do obejrzenia filmu edukacyjnego „Lekarstwo”. Dzieci dowiedzą się z treści, że nie mogą same brać żadnych leków bez wiedzy i zgody lekarza i rodziców.

Słoneczka koniecznie zapamiętajcie ważne numery! Powodzenia!

Propozycja dodatkowa:

Gorąco polecam uwadze Państwa film pt.: „Niezbędnik Doktora Pawełka” .
Przedstawia on w prosty i zrozumiały dla dzieci sposób, nowe zasady obowiązujące w przedszkolu w czasie pandemii COVID – 19. Myślę, że warto dzieci powracające do przedszkola zapoznać z jego treścią!

Drodzy Rodzice, jeśli znajdziecie czas „potrenujcie” wspólnie z dziećmi dla utrwalenia: „6 skoków do naprawdę czystych rąk”-tutaj-

2. „Ćwiczenia dla małych stópek”

Na dobry początek tygodnia mała „porcja” ruchu. Dziś proponuję proste ćwiczenia zapobiegające płaskostopiu u dzieci. Proszę zapoznajcie się Państwo z opisem zabaw -tutaj-

Następnie przygotujcie wspólnie z dzieckiem potrzebne akcesoria. A teraz zapraszam Was już do zabawy! Zachęćcie dziecko, aby podnosiło palcami stóp różne przedmioty, zwijało materiał, podawało palcami u nóg woreczek do rąk, darło palcami papier, chodziło we wspięciu na palcach oraz wykonywało ćwiczenie z elementem równowagi.

Udanej zabawy!

11.05.2020 – 22.05.2020

Tematyka kompleksowa „Majowa łąka”

Piątek 22.05.2020

„Pszczółka Maja. Pierwszy lot” – część 2 -tutaj opowiadanie czytane przez Panią Alinkę-

1. „W świecie mrówek” – rozmowa połączona z działaniem
Witam serdecznie! Dziś porozmawiamy o małych pracowitych owadach, które również możemy spotkać na łące. Mrówki, bo o nich mowa, nieustannie pracują, bez przerwy biegają i ciągle coś przenoszą…
Na wstępie poproszę Państwa o przekazanie dziecku informacji na temat życia mrówek -tutaj-
Rodzice wytłumaczcie przy tej okazji dziecku znaczenie powiedzenia: „pracowity, jak mrówka”. Następnie przeczytajcie dziecku wiersz pt.: „Zabłąkana mrówka” -tutaj- i zadajcie dziecku pytania, dotyczące wiersza:
• Gdzie wpadła mała mrówka?
• Kogo spotkała pośród trawy i borówek?
• Z kim rozmawiała mrówka?
• Gdzie zaprosiła mrówkę królowa?
Potem wspólnie z dzieckiem obejrzyjcie planszę oraz zdjęcia mrówek i mrowiska -tutaj-
Później poproście dziecko, aby policzyło mrówki (Ile mrówek siedzi na ślimaku? Ile za nim biegnie? A ile już z niego zeskoczyło?) i pokolorowało obrazek Karta pracy -tutaj- oraz przeprowadziło mrówki przez labirynt  -tutaj-
Na koniec zapraszam wszystkie dzieci do zabawy ruchowej przy piosence -tutaj- Poproście, aby maszerowały jak mrówki w rytm słuchanej melodii. Udanej zabawy!

Dodatkowe propozycje:
• „Mrówka i konik polny” bajka dla dzieci -tutaj-
• „Mrówka i ślimak” – film edukacyjny z serii: „Czas zwierząt” -tutaj-

2. Zabawy ruchowe z rolkami po ręcznikach papierowych
Czy zapamiętaliście już wszystkie zabawy i ćwiczenia z rolkami! To świetnie! Zapraszam do wspólnej zabawy. Postarajcie się wytrwale ćwiczyć i bądźcie dzielni, jak mała mrówka z wiersza. Powodzenia! opis zabaw:  -tutaj-

Propozycje z języka angielskiego:
Hey, Ladybug -tutaj-
Kids vocabulary – Bugs -tutaj-

Czwartek 21.05.2020 

„Pszczółka Maja. Pierwszy lot” – część 1 -tutaj opowiadanie czytane przez Panią Alinkę-

1. „Biedronka” – techniki mieszane
Dzień dobry! Wczoraj mówiliśmy o biedronkach, które możemy spotkać na łące. Nie sposób ich nie zauważyć…, a dlaczego? W ramach przypomnienia opiszcie ich wygląd! Drodzy Rodzice zapoznajcie się proszę najpierw z prostym sposobem wykonania tego owada -tutaj- Przygotujcie wspólnie z dzieckiem materiały i przybory: czerwony papierowy talerzyk, czarny i czerwony papier, czarne i białe kółka, klej, nożyczki, czarny flamaster. I do dzieła! Przypomnijcie dziecku o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas wycinania! Na koniec zaproście je do porządkowania miejsca pracy.
Podaję też inne propozycje wykonania pracy plastycznej:
• „Biedronka” orgiami kołowe -tutaj-
• „Biedronki” z plastikowych nakrętek -tutaj-
Przyjemnej pracy i samych udanych biedronek!

2. „Biedronka” – improwizacja muzyczna
Czy pamiętacie tekst i linię melodyczną piosenki, której uczyliście się we wtorek? Jeśli nie, to posłuchajcie jej ponownie. Proszę odtwórzcie Państwo dziecku nagranie utworu -tutaj- W razie konieczności powtórzcie razem tekst. Kiedy utrwalicie i tekst, i melodię piosenki. Poproście dziecko, aby ją zaśpiewało. Teraz nadszedł czas na część główną, czyli tworzenie do niej akompaniamentu. Proponuję – grę na samodzielnie wykonanych prostych kastanietach: -tutaj- albo na bębenkach: -tutaj-
Małym muzykom – życzę powodzenia i wspaniałej zabawy!

Środa 20.05.2020

1. „Niespodzianka biedronki” – opowiadanie A. Sójki
Witam wszystkich! Dziś chciałam Was zapoznać z kolejnym mieszkańcem łąki – biedronką. Na początek poproszę, więc Państwa o przeczytanie dziecku tekstu opowiadania  -tutaj- Proponuję też uważnie obejrzeć przygotowaną ilustrację -tutaj- Następnie zadajcie Państwo dziecku pytania dotyczące treści opowiadania:
• Jakie zwierzęta mieszkały na łące?
• Jak nazywały się ich domy?
• Co robiły pszczoły?
• Co robiły mrówki?
• Co robiła biedronka?
• O co prosiły biedronkę pszczoły i mrówki?
• Na jaki pomysł wpadła biedronka?
• Kogo poprosiła o pomoc?
• Co odbyło się na łące?
• Kto był na balu?
• Czy mrówkom i pszczołom spodobał się pomysł biedronki?
Teraz czas na muzyczny przerywnik! Zaproście dziecko do improwizacji tanecznej do utworu Piotra Czajkowskiego „Walc kwiatów” tutaj- Dziecko może wykorzystać coś z zasobów domowych – np. kolorową apaszkę lub chustkę albo wstążkę. Kolejna moja propozycja to zabawa logopedyczna –„Biedroneczki są w kropeczki” -tutaj- Jestem przekonana, że ta zabawa spodoba się wszystkim dzieciom! A na koniec zabawa grafomotoryczna – zadaniem dziecka jest rysowanie po śladzie i kolorowanie „Biedronki tutaj- Powodzenia!
A może ktoś z Was – „Słoneczka” będzie miał jeszcze ochotę na dalszą zabawę? Z myślą o wytrwałych przygotowałam jeszcze dwie propozycje:
• „Chodząca biedronka” – zabawka, rozwijająca motorykę małą -tutaj-
• „Biedronki na łące” -tutaj-

2. Zabawy ruchowe z rolkami po ręcznikach papierowych
Czas na dzisiejszą „porcję” ruchu. Czy pamiętacie zabawy z papierowymi rolkami, które proponowałam w poniedziałek? Jeśli nie, przeczytajcie ponownie opis zabaw -tutaj- i wyjaśnijcie je dziecku. Drodzy rodzice, przygotujcie rolki i zaproście dziecko do wspólnych ćwiczeń. Życzę przyjemnej zabawy! 

Wtorek 19.05.2020

1. „Motyl ” – sensoryczna zabawa plastyczna
Dzień dobry! Moja propozycja na dziś to wykonanie motyla z wykorzystaniem barwionej soli. Mam nadzieję, że ta zabawa spodoba się dzieciom! Proszę Państwa o wyrozumiałość! Pewnie będzie trzeba wspomóc się odkurzaczem… Ale do rzeczy: na początek poproszę Państwa o zapoznanie się ze szczegółowym opisem wykonania pracy plastycznej: -tutaj- Następnie przygotujcie Państwo wspólnie z dzieckiem „kolorową” sól. Na pewno każdy znajdzie jakiś sposób, oprócz zaproponowanego powyżej! Jesteście Państwo bardzo kreatywni! Więc tym razem też wspaniale sobie poradzicie! Jestem o tym przekonana! A teraz czas na konkretne działania: zaproście dziecko do wykonania pracy plastycznej. Zapoznajcie je koniecznie z ciekawym sposobem barwienia soli kuchennej. A potem niech dziecko, „pomaluje” nią w konturach owada i stworzy własną „niepowtarzalną” kompozycję kolorystyczną! Na koniec nie pozostaje nic innego jak samodzielne porządkowanie przez dziecko przyborów i materiałów użytych do wykonania dzisiejszej pracy.„Motyl” szablon do wypełniania -tutaj- Życzę wszystkim dzieciom radosnej twórczości i przepięknych motyli!
A może ktoś będzie miał ochotę wykonać motyla w inny sposób?

Inne propozycje:
• „Kolorowe motyle” – opis -tutaj-
• „Motyl” – malowany gąbką – film -tutaj-
• „Kolorowe motylki” – film -tutaj-

2. „Biedronka” – osłuchanie z piosenką
Dziś zapraszam do nauki prostej piosenki o biedronce. Na wstępie posłuchajcie Państwo wspólnie z dzieckiem nagrania utworu w wykonaniu „Misia i Margolci” -tutaj- (tutaj znajdziecie Państwo również tekst piosenki!) Potem przeczytajcie kilka razy tekst piosenki. Poproście dziecko, aby opowiedziało własnymi słowami: o czym piosenka opowiada? Jakie zwierzątka mają ogonki, a jakie ich nie posiadają? Następnie zaproponujcie dziecku, aby wyklaskało i wytupało rytm piosenki. Odtwórzcie ponownie piosenkę i poproście dziecko, aby zaśpiewało króciutki refren. Udanej zabawy! 

Poniedziałek 18.05.2020

1. „Detektyw Biedronka” – historyjka obrazkowa
Witam serdecznie! Dziś zapraszam Państwa wspólnie z dziećmi do obejrzenia historyjki -tutaj- która przybliży im ciekawe zagadnienie ze świata małych zwierząt – rozwój motyla. Możecie Państwo również wykorzystać w tym celu tekst wiersza M. Tokarczyk i O. Adamowicz „Detektyw Biedronka i wielkie poszukiwania na wiosennej łące” -tutaj-
Jako podsumowanie historyjki może posłużyć uproszczony schemat – cykl życia motyla -tutaj- Na podstawie schematu dziecko pozna stadia rozwoju motyla (jaja, gąsienica, poczwarka, „dorosły” motyl) i później wykona proste zadania graficzne  -tutaj- Następnie proponuję jako przerywnik zabawę przy piosence „Motyle” -tutaj- – zadaniem dziecka jest swobodna improwizacja taneczna do muzyki lub naśladowanie ruchem motyli.
Potem zapraszam do rozwiązania zadań matematycznych: Najpierw dziecko policzy i odpowie na pytanie: Ile motyli fruwa nad łąką? -tutaj- a w następnej kolejności wykona wspólnie z Państwem ćwiczenie interaktywne (zadanie 9) i sprawdzi czy wszystkie motyle mają swoją parę Połącz motyle w pary  -tutaj-
Mam nadzieję że zaintrygowałam tym tematem małych badaczy! Życzę powodzenia w dalszym zgłębianiu tajników przyrody!

Propozycje dla ciekawych i dociekliwych „Słoneczek”:
• „Wybrane motyle Polski” – film -tutaj-
• „Larwa przeobraża się w motyla” – film -tutaj-
• „Motyl” – zabawa, rozwijająca motorykę małą -tutaj-
• „Rozwój motyla” – ułóż obrazki wg odpowiedniej kolejności -tutaj-

2. Zabawy ruchowe z rolkami po ręcznikach papierowych
Na początek tygodnia proponuję zabawy ruchowe z wykorzystaniem dostępnych w każdym domu rolek po ręcznikach papierowych. Proszę zapoznajcie się najpierw Państwo z poniższym opisem zabaw: -tutaj- Następnie zaproście dziecko do wspólnej zabawy. Dziecko będzie miało okazję wziąć udział w ćwiczeniach z elementami równowagi, skłonu, podskoków, a także wykonać ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i grzbietu. Przyjemnej zabawy!

Piątek 15.05.2020

1. „Na wiosennej łące” – zabawa z wykorzystaniem kart i kostek do gry
Witam! Na początek proponuje dzieciom zabawę artykulacyjną z elementem ruchu – pod nazwą: „Przywitanie na łące” -tutaj- Poproszę, więc Państwa o zapoznanie się z opisem. Następnie zaproście dziecko do zabawy. Zwróćcie dziecku uwagę, aby poprawnie wypowiadało poszczególne dźwięki.Teraz już zapraszam do części głównej, czyli do gry z użyciem kart memory i kostek do gry -tutaj- Opis zabaw (zabawa 2 i zabawa 5) tutaj -tutaj-
Proponuję dwa warianty gry:
• wariant I (można skorzystać z dwóch zestawów kart: zestaw 1 – zwierzęta; zestaw 2 – cienie) – zadaniem dziecka jest wyszukanie dwóch takich samych obrazków, albo obrazka i jego cienia;
• wariant II – zabawa wykorzystaniem kart (zestaw 1 – zwierzęta; zestaw 2 – cienie) i kostek do gry (1 kostka – zwierzęta; 2 kostka – cienie), zadaniem dziecka jest wyszukanie po rzucie kostką takich samych obrazków spośród kart, albo po rzucie kostką wyszukanie cienia obrazka wśród kart.
Zapoznajcie Państwo swoje dziecko z zasadami i wspólnie zagrajcie! Małym i dużym graczom życzę powodzenia!

Zadanie dodatkowe dla chętnych:
• „Zwierzęta łąki” z rolek papierowych -tutaj-

2. Zabawy ruchowe z wykorzystaniem gazet
Na koniec tygodnia proponuję znane już zabawy ruchowe z wykorzystaniem już przeczytanych gazet. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to przypomnijcie Państwo dziecku opis zabaw  -tutaj- a potem wspólnie się pobawcie! Życzę wszystkim udanej zabawy!

Propozycje z języka angielskiego:
„Fly, Fly the Butterfly”
•  „Butterfly, Ladybug, Bumblebee”

Czwartek 14.05.2020

1. „Stonoga” – malowanie balonem
Dzień dobry! Zapraszam dziś do zabawy plastycznej, która – mam nadzieję przypadnie do gustu wszystkim „Słoneczkom”. Koniecznie podzielcie się Państwo ze mną swoimi uwagami na ten temat! Z góry dziękuję! Drodzy rodzice na początek przygotujcie wspólnie z dzieckiem – potrzebne materiały i przybory: kartkę, talerz jednorazowy papierowy lub plastikowy, farby w różnych kolorach, pędzel oraz kilka małych balonów (nie zapomnijcie ich troszkę nadmuchać). Następnie obejrzyjcie Państwo wspólnie z dzieckiem – film -tutaj- który przedstawi sposób wykonania pracy plastycznej. Potem zaproście dziecko do wykonania pracy plastycznej. Pozostaje mi życzyć dzieciom pięknych stonóg oraz udanej zabawy! 

2. „Bal na łące” – zabawa taneczna do piosenki
Proponuję teraz przypomnienie piosenki, którą dzieci poznały we wtorek. Proszę najpierw przypomnijcie z dzieckiem tekst -tutaj- potem włączcie Państwo, nagranie piosenki -tutaj- Następnie poproście dziecko, aby zaśpiewało piosenkę. Na koniec zaproście Państwo dziecko do wspólnego tańca w parach (najpierw kroki poleczki, potem walczyka). Życzę przyjemnej zabawy!

Propozycje dla chętnych:
• „Gąsienica” – zabawa grafomotoryczna
„Mieszkańcy łąki” – zagadki słowne

Środa 13.05.2020

1. „Mieszkańcy łąki” – zabawa matematyczna
Witam serdecznie! Dziś utrwalimy zdobyte do tej pory wiadomości na temat łąki i jej mieszkańców. Poproście, Państwo, dziecko, aby opisało wygląd „Wiosennej łąki”  -tutaj- przedstawionej na ilustracji oraz wymieniło zwierzęta, które można tam spotkać. Następnym zadaniem dziecka jest przeliczanie kwiatów i porównywanie ich wielkości „Kwiaty na łące”  -tutaj- A teraz poproście Państwo, aby dziecko przyjrzało się uważnie i policzyło: żaby, motyle, pszczoły i bociany, a następnie podskoczyło lub zaklaskało tyle razy, ile jest poszczególnych zwierząt na obrazku -tutaj- Potem dziecko może przedstawić w/w zwierzęta za pomocą ruchów i gestów. Kolejna propozycja to kolorowanie wg podanego kodu „Żaba i Motyl” -tutaj- dziecko będzie mogło przy tej okazji utrwalić nazwy figur geometrycznych i kolorów. Na zakończenie proponuję gimnastykę buzi i języka – zabawę interaktywną „Całuśne żabki” -tutaj- Życzę powodzenia!

2. Zabawy ruchowe z wykorzystaniem gazet
Zapraszam teraz na małą „dawkę” ruchu! Drodzy Państwo, poproście dziecko, aby uważnie posłuchało Waszych instrukcji, dotyczących poznanych w poniedziałek zabaw ruchowych. Następnie zaproście dziecko do wspólnej zabawy z wykorzystaniem gazet opis zabaw -tutaj- Przyjemnej zabawy!

Propozycje dla wytrwałych:
•  „Połącz zwierzę z jego cieniem” – zabawa rozwijająca spostrzegawczość i uwagę – karta pracy
•  „Pokoloruj największe i najmniejsze zwierzę”  – zabawa graficzna, utrwalająca określenia dotyczące wielkości i ich poprawne stosowanie – karta pracy

Wtorek 12.05.2020

„Co w trawie piszczy” -tutaj ciekawostki czytane przez Panią Alinkę-

1. „Kolorowa łąka ” – stemplowanie
Dzień dobry! Na początku proszę zapoznajcie się Państwo ze sposobem wykonania dzisiejszej pracy plastycznej –  opis  -tutaj- Potem wspólnie z dzieckiem przygotujcie potrzebne materiały i przybory plastyczne. Następnie objaśnijcie dziecku jak ma wykonać zadanie. Poproście dziecko, aby zwinęło biały papier w kulę, zamoczyło w farbie i „stemplowało” nią niebieską kartkę – tworząc trawę, następnie patyczkami lub korkami stemplowało kwiaty i motyle; tworząc niepowtarzalną kompozycję. Na koniec przypomnijcie, Państwo, dziecku o samodzielnym uporządkowaniu miejsca pracy. Mam nadzieję, że stworzenie kolorowej łąki przysporzy dzieciom radości! Życzę wszystkim „Słoneczkom” udanej zabawy!

2. „Bal na łące” – osłuchanie z piosenką
Zapraszam teraz do wysłuchania piosenki. Drodzy Rodzice, poproście dziecko, aby uważnie słuchało utworu – nagranie  -tutaj- Następnie zadajcie Państwo pytania, dotyczące treści piosenki:
• O czym opowiada piosenka?
• Gdzie tańczą zwierzęta?
• Jakie zwierzęta grają i na czym?
• Kto śpiewa na łące?
• Jakie zwierzęta tańczą poleczkę, a jakie walca?
Poproście również dziecko, aby opisało nastrój i charakter utworu: czy piosenka jest wesoła, czy smutna; czy jest spokojna, czy dynamiczna, do czego zachęca, a także czy się dziecku podoba, czy też nie? Później przeczytajcie, Państwo, dziecku kilka razy tekst piosenki -tutaj- i włączcie ponownie nagranie – poproście dziecko, aby śpiewało zapamiętane frazy. Na koniec zaproście dziecko do spontanicznej zabawy przy piosence – może np. ilustrować ruchem i gestem jej treść. A jeśli dziecko będzie miało ochotę „zagrać na instrumentach” tak, jak zwierzęta w piosence – to proponuję zabawę „Jestem muzykantem Konszabelantem” -tutaj- Życzę miłej zabawy!

Propozycje dla chętnych:
„Kwiaty” – gimnastyka buzi i języka – zabawa logopedyczna z wykorzystaniem kart pracy
„Dmuchawiec” interaktywne ćwiczenia oddechowe

Poniedziałek 11.05.2020

1. „Zielona łąka majowa” – rozmowa połączona z działaniem
Witam serdecznie! Na wstępie obejrzyjcie Państwo wspólnie z dzieckiem część 1 i 3 prezentacji multimedialnej – „Na łące” -tutaj- Dzięki niej dziecko, pozna charakterystyczne cechy w/w środowiska przyrodniczego. Poproście dziecko, aby uważnie oglądało prezentację i zapamiętało kilka roślin i zwierząt żyjących na łące. Następnie poproście, aby wskazało na ilustracjach zapamiętane zwierzęta i rośliny –„Łąka” -tutaj- Zadaniem dziecka jest rozpoznanie i nazwanie ich, a także określenie kolorów podstawowych i pochodnych podczas opisywania roślin i zwierząt. W następnej kolejności proponuję wysłuchanie i rozwiązanie zagadek słuchowych – „Odgłosy łąki” -tutaj- Poproście, Państwo, dziecko o uważne słuchanie głosów zwierząt. Dziecko ma za zadanie – podanie nazwy zwierzęcia i naśladowanie go głosem. Jako przerywnik zapraszam do pląsu przy piosence „Żabki” – nagranie muzyczne   -tutaj- oraz opis pląsu -tutaj- Na zakończenie proponuję udział w interaktywnej grze logopedycznej „Świerszcz” -tutaj- W czasie zabawy zwróćcie Państwo dziecku uwagę na poprawne wypowiadanie podanych dźwięków. Życzę powodzenia!

2. Zabawy ruchowe z wykorzystaniem gazet
Czas na poniedziałkową „porcję” ruchu! Najpierw zapoznajcie się Państwo z opisem zabaw -tutaj- Następnie przygotujcie wspólnie z dzieckiem potrzebne dzisiaj gazety i zaproście dziecko do zabaw ruchowych. Dziecko ma wykonać wymachy rąk, skłony w przód, podskoki na jednej nodze, ćwiczenia zapobiegające płaskostopiu; a także ma przeskakiwać przez gazetę oraz rzucać nią do celu. Przyjemnej zabawy!

04.05.2020 – 08.05.2020

Tematyka kompleksowa „Na wsi tyle pól i zwierząt wkoło

Piątek 08.05.2020

1. „Kto mieszka na wsi i co nam daje?” – zabawa matematyczna
Dzień dobry! Na początku poproszę Państwa o odczytanie dziecku zagadek o zwierzętach:

Chodzi po podwórku
Woła kukuryku
On i kury mieszkają w kurniku (kogut)

Bawię się w błocie
Krzyczę: Kwiku, kwiku.
Mieszkam w chlewiku
(świnia)

Dwa rogi, ogon mam.
Zdrowe mleko daję wam.
(krowa)

Często wołam: me, me,
Czy ktoś wełnę moją chce?
(owca)

Ciężko pracuję na wsi cały dzień.
Odpoczywam w stajni i nie jestem leń
(koń)

Chodzę gęsiego, białe piórka mam
I po swojemu tak sobie gęgam. (gęś)

Następnie poproście, Państwo, dziecko o podanie nazwy domu, w którym mieszka odgadnięte zwierzę. Teraz czas na graficzne zadanie matematyczne „Pogrupuj zwierzęta wiejskie” -tutaj-
Poproście Państwo dziecko, aby otoczyło pętlą zwierzęta z tej samej rodziny. Dziecko może też przeliczyć je w dostępnym sobie zakresie z zastosowaniem liczebników głównych. W następnej kolejności proszę posłuchajcie wspólnie piosenki, z której dziecko dowie się –„Co nam dają zwierzęta?” -tutaj-
Później poproście dziecko, aby wymieniło produkty pochodzące od w/w zwierząt (np. od krowy – mleko i jego przetwory; kury – jajka, pierze; owcy – wełna, itd.)
Jako przerywnik proponuję znaną dzieciom zabawę naśladowczą przy  piosence „Koniki”  -tutaj- (Ciekawe, czy nadal pamiętają? Przekonajcie się o tym Państwo!) Na zakończenie, proszę sprawdźcie Państwo, czy dziecko zapamiętało, jakie korzyści wynikają z hodowli zwierząt wiejskich. Zadaniem dziecka jest pokolorowanie zwierzęcia i produktów, które mamy dzięki niemu:
• Krowa
Kura
Owca
Życzę powodzenia!

2. „Zwierzęta na wsi” – zabawy ruchowe
Ostatni raz w tym tygodniu zapraszam do udziału w znanych Wam zabawach ruchowych na podstawie kart, przedstawiających zwierzęta: kaczkę, kozę, konia, kurę, świnkę i krowę – opis zabaw -tutaj-
Życzę udanej zabawy!

W ramach przypomnienia i utrwalenia tematyki tygodniowej:
• Proponuję obejrzenie prezentacji multimedialnej i wykonanie zadań interaktywnych – nr 1,2,3 i 6: Na wiejskim podwórku -tutaj-

Propozycje z języka angielskiego:
• Zwierzęta na farmie
Learn Farm Animals for Kids
What`s in the Window? – Farm Animals

Czwartek 07.05.2020

1. „Prosiaczek” – techniki mieszane
Witam! Dziś proponuję wykonanie pracy plastycznej z wykorzystaniem papierowego talerza jednorazowego użytku, można też wyciąć koło z kartki od bloku, tekturki, itp. Na początku proszę, zapoznajcie się Państwo ze sposobem wykonania pracy plastycznej
-tutaj- Poproście dziecko, aby pomalowało na różowo lub powyklejało plasteliną papierowy talerz, następnie rozplanowało i we właściwych miejscach ponaklejało ryjek, uszy i oczy. I prosiaczek gotowy! Życzę miłej zabawy!

2. „Dziwne rozmowy” – zabawa ruchowa do piosenki
W ramach przypomnienia, proszę posłuchajcie Państwo wspólnie z dzieckiem piosenki o zwierzętach na wsi. Dziecko utrwali sobie tekst i linię melodyczną. Następnie poproście o zaśpiewanie całej piosenki. Potem poproście dziecko, aby naśladowało ruchem zwierzęta z piosenki. Udanej zabawy!
Nagranie i tekst piosenki

Dla chętnych i zainteresowanych:
„Świnka skarbonka”
• „Połącz zwierzę z jego mamą”
„Prosiaczek”

Środa 06.05.2020

„Matylda i traktor”  -tutaj opowiadanie czytane przez Panią Alinkę-

1. „W zagrodzie Małgosi” – zabawa ortofoniczna
Dzień dobry! Na początek poproszę Państwa o przeczytanie dziecku bajki ortofonicznej E. Michałowskiej pt.„W zagrodzie Małgosi”  -tutaj- Zadaniem dziecka jest uważne wysłuchanie utworu i przy powtórnym czytaniu – powtarzanie głosów zwierząt. Rodzice, zwróćcie dziecku uwagę, aby poprawnie wypowiadało poszczególne sylaby: hau; miau; ko; kwa; mu; be; itp. Następnie poproście, Państwo, dziecko o wskazanie zwierząt, o których była mowa w bajce na ilustracjach  -tutaj-
Teraz zapraszam na taneczny przerywnik – mini disco – „Kaczuszki” -tutaj-
Na koniec proponuję zabawę słowną „Wieś”  -tutaj-  Przeczytajcie Państwo opis i wybierzcie tę propozycję, która najbardziej Wam odpowiada. Zaproście dziecko do wspólnej zabawy! Dzięki niej Wasze dziecko wzbogaci swój słownik czynny i bierny, usprawni narządy mowy oraz nauczy się reguł gramatycznych i fleksyjnych. Życzę udanej zabawy!

Dla zainteresowanych:
• Zabawa matematyczna „Policz zwierzęta” -tutaj-

2. „Zwierzęta na wsi” – zabawy ruchowe
Czas na „małą porcję” ruchu! Przypomnijcie proszę zasady zabawy, którą poznaliście w poniedziałek. Zaproście dziecko do naśladowania ruchem takich zwierząt, jak: kaczka, koza, koń, kura, świnka, krowa. Pamiętajcie, aby dobrze się bawić!
Opis zabaw -tutaj-

Wtorek 05.05.2020

1. „Owieczka” – wyklejanie włóczką

Witam serdecznie! Proponuję dziś wykonanie pracy plastycznej. Poniżej znajdziecie Państwo szablon owieczki do wyklejania (kontur zwierzęcia można też narysować).
Szablon owieczki
Proszę teraz znaleźć coś, czym dziecko będzie mogło ten kontur wypełnić – może to być wspomniana włóczka, plastelina, waciki, itp. Zaproście Państwo do zabawy, zapoznając dziecko ze sposobem wykonania pracy plastycznej. Przypomnijcie Państwo dziecku o uporządkowania miejsca pracy po jej zakończeniu.
Podaję także inne pomysły na wykonanie pracy plastycznej z dzieckiem:
•  „Owieczka” – stemplowanie
•  „Jak zrobić baranka?”
•  „Owieczka z płatków kosmetycznych”
•  „Baranek z popcornu”
•  „Owieczka”
Życzę powodzenia!

2. „Dziwne rozmowy” – osłuchanie z piosenką

Na początek zapraszam do wysłuchania piosenki o zwierzętach. Proszę zwróćcie, Państwo, uwagę dziecku na zapamiętanie nazw zwierząt, występujących w utworze. Następnie zapoznajcie dziecko z tekstem znajdującym się pod nagraniem. Poproście, aby dziecko powtarzało sylaby, naśladujące głosy zwierząt: kwi – kwi – kwi; kra – kra – kra; kwa – kwa – kwa; hau – hau – hau. Odtwórzcie ponownie piosenkę zaproście do zaśpiewania zapamiętanych fragmentów.
Nagranie i tekst piosenki
Udanej zabawy!

Propozycja dla chętnych:
•  Zabawa interaktywna – „Dopasuj cienie do zwierząt”
•  Zabawa dźwiękonaśladowcza – „Zwierzęta na wsi”

Poniedziałek 04.05.2020

1. „Na wiejskim podwórku” –  prezentacja multimedialna

Dzień dobry! Zapraszam dziś do wykonania zadań, podczas których poznamy mieszkańców wsi. Na początku poproszę Państwa o odtworzenie dziecku zagadek słuchowych odgłosy zwierząt – tutaj – 

Zadaniem dziecka jest rozpoznanie i nazwanie wybranych zwierząt hodowanych na wsi, a także opisanie ich wyglądu zewnętrznego. Dziecko może również naśladować zwierzęta ruchem i gestem. Następnie obejrzyjcie Państwo wspólnie z dzieckiem prezentacje multimedialną pt.: „W gospodarstwie” – tutaj –

Poproście dziecko, aby uważnie oglądało oraz wymieniało zwierzęta wiejskie i naśladowało ich głos. Na koniec proponuję zabawę w „detektywów” (zabawa 1, 3, 5 i 6). Będziecie wspólnie tropić 6 zwierząt wiejskich. Najpierw przeczytajcie Państwo dokładny opis zabawy – tutaj – potem obejrzyjcie „Ślady zwierząt wiejskich”  – tutaj – i wspólnie się pobawcie.

Udanej zabawy!

Dla chętnych „na dokładkę” proponuję:

2. „Zwierzęta na wsi” – zabawy ruchowe

A teraz poniedziałkowa „dawka ruchu”. Proszę przeczytajcie najpierw Państwo opis zabawy – tutaj –

   Następnie zaproście dziecko do naśladowania za pomocą ruchu i gestów takich zwierząt, jak: kaczka, koza, koń, kura, świnka, a także krowa.

27.04.2020 – 30.04.2020

Tematyka kompleksowa „Słychać ptasi śpiew wśród drzew…

 

Czwartek 30.04.2020

„Kajtkowe przygody” Maria Kownacka – tutaj link z filmikiem –

1. „Ptaszki w gnieździe” –  techniki mieszane

Witam serdecznie! Dziś zapraszam do wykonania ptaszków z plastikowych opakowań np. od  Kinder – niespodzianki, albo z innego dostępnego materiału. Na początku Państwo zapoznajcie się wraz dzieckiem z instrukcją wykonania – krok po kroku, patrząc na zdjęcia

Opis i instrukcja: – tutaj –

Poproście dziecko, aby dokleiło papierowy dziób i skrzydła. Następnie pocięły nożyczkami kolorowy papier na paski i nakleiły go na papierowym talerzu, na koniec zaś umocowały za pomocą plasteliny lub innej masy ptaszki w gnieździe.

Dla chętnych i wytrwałych „Słoneczek”:

Proponuję dzisiaj zabawę do ćwiczenia motoryki małej „Ptaki chwytaki”  – tutaj –

oraz wysłuchanie wiersza „Ptasie radio”  – tutaj –

2. „Kle, kle boćku” – tworzenie akompaniamentu

Proszę posłuchajcie najpierw piosenki o bocianie, żeby utrwalić tekst i melodię. Poproście, Państwo dziecko, aby ją zaśpiewało. Następnie wybierzcie wspólnie przybory kuchenne na których można zagrać akompaniament do piosenki. Na koniec zachęćcie dziecko do gry np. na łyżkach drewnianych – zwróćcie uwagę dziecku na przestrzeganie pauz muzycznych.

Piosenka:  – tutaj –

Na koniec tygodnia przesyłam również angielskie słówka w obrazkach:  Ptaki  – tutaj –

Kochani pamiętajcie, że 2 maja obchodzimy „Dzień Flagi”   obejrzyjcie proszę prezentację muzyczną: – tutaj –

Środa 29.04.2020

1. „Co robią ptaki wiosną?” –  rozmowa połączona z działaniem

Dzień dobry! Dziś chciałabym przedstawić kolejne ptaki, które wróciły na wiosnę do Polski. Na początku poproszę Państwa o pokazanie dziecku ilustracji: skowronka, jaskółki dymówki i słowika. Poproście dziecko, aby porównało wygląd dorosłych ptaków i ich piskląt, później zaś wygląd gniazd i ich lokalizację. Porozmawiajcie Państwo na ten temat z dzieckiem.

skowronek:  – tutaj – 

jaskółka:  – tutaj –

słowik: – tutaj –

Następnie proponuję posłuchać głosów ptaków:

śpiew skowronka: – tutaj –

śpiew jaskółki: – tutaj –

śpiew słowika: – tutaj –

Czy ptaki mają taki sam głos? Kto śpiewa najładniej? zadajcie Państwo te pytania dziecku i posłuchajcie co odpowie? Opowiedzcie dziecku, co robią ptaki wiosną – budują gniazda, wychowują pisklęta. Na koniec zaproponujcie dziecku wykonanie zadań matematycznych:

 • Ułóż skowronki od najmniejszego do największego – tutaj –
 • Policz, ile jaskółek leci do góry, ile na dół, a ile leci w bok – tutaj –
 • Połącz linią w pary dwie takie same podobizny słowika – tutaj –

Poproście Państwo dziecko o porównanie wielkości skowronków oraz utrwalcie z nim określenia: mały mniejszy najmniejszy, duży – większy największy. Przeliczcie z nim jaskółki, skowronki; utrwalcie pojęcie: para. Życzę powodzenia!

2. „Wiosenna gimnastyka dla przedszkolaka” – zabawy ruchowe

Zapraszam teraz i małych i dużych do poznanych w poniedziałek zabaw naśladowczych z elementami biegu, marszu, podskoków, skoków, czworakowania, a także wspięcia na palcach

opis zabaw:  – tutaj –

karty z zadaniami: – tutaj –

Życzę udanej zabawy!

Wtorek 28.04.2020

 1.„Jaskółka” –  praca  plastyczno – konstrukcyjna

Witam! Propozycja na dziś to prosta praca przestrzenna w dodatku ruchoma! Najpierw obejrzyjcie, Państwo, wspólnie z dzieckiem zdjęcia dwóch gatunków jaskółek: oknówki i dymówki. Poproście dziecko, aby opisało, jak one wyglądają i czym się różnią od siebie?

Zdjęcia jaskółek: – tutaj –

Następnie zapoznajcie się Państwo ze sposobem wykonania jaskółki. Zgromadźcie wspólnie z dzieckiem potrzebne materiały: rolkę od papieru,  białą kartkę, szablon jaskółki, sznurek, nożyczki, czarną farbę lub węgiel i klej. Poproście dziecko o wykonanie ptaszka wg wzoru. Przypomnijcie o uporządkowaniu miejsca pracy – oczywiście w miarę  możliwości dziecka!

Opis wykonania: – tutaj –

Dla zainteresowanych podaję jeszcze inny sposób wykonania jaskółki plansza z instrukcją:  – tutaj –

szablon jaskółki do wycięcia: – tutaj –

Dla chętnych i wytrwałych:

„Ptaszek” zabawa matematyczna utrwalająca figury geometryczne – opis wykonania – tutaj –i plik do druku – tutaj –

Powodzenia!

2. „Kle, kle boćku” – osłuchanie z piosenką

Drodzy Państwo, proszę, posłuchajcie wspólnie z dzieckiem całego utworu nagranie piosenki: – tutaj –

Poproście dziecko, aby uważnie słuchało i odpowiedziało na pytania dotyczące treści:

 • O czym opowiada piosenka?
 • Co łąka szykuje bocianowi na śniadanie?
 • Skąd wraca bocian na wiosnę?
 • Gdzie chłopcy szykują gniazdo dla bociana?

Potem odtwórzcie nagranie ponownie i poproście dziecko, aby zaśpiewało refren piosenki, a także przedstawiło za pomocą ruchów i gestów lot bociana.

Życzę udanej zabawy!

Na koniec zapraszam wszystkie „Słoneczka” do wysłuchania bajki rosyjskiej o szpaku pt.: „Pieśń ptaka” – tutaj –

Poniedziałek 27.04.2020

1. „Rodzina bocianów” –  historyjka obrazkowa

Drodzy Rodzice  pozdrawiam Państwa oraz wszystkie „Słoneczka”! Zapraszam dziś do zabaw, podczas których dowiemy się, co nieco, na temat życia i zwyczajów Bociana białego.

Na początek przeczytajcie, Państwo, dziecku krótkie opowiadanie o rodzinie bocianów zamieszczone pod historyjką obrazkową: -tutaj –

Zadaniem dziecka jest uważne wysłuchanie opowiadania i wskazanie odpowiednich obrazów. Następnie pokażcie dziecku trzy ilustracje bociana – tutaj – i porozmawiajcie z nim o wyglądzie zewnętrznym dorosłego ptaka, jego piskląt oraz bocianiego gniazda. Potem posłuchajcie  wspólnie odgłosów– klekot bociana: – tutaj –

Później, rozwiązując zadanie interaktywne, dziecko sprawdzi: „Co jada bocian?” – tutaj –

Na koniec proponuję kolorowankę interaktywną: „Bocian” – tutaj – lub kolorowankę do druku: – tutaj –

Dla młodych przyrodników ciekawych świata proponuję wykonanie zadania specjalnego:

Możecie wspólnie poobserwować zachowanie się ptaków „na żywo” oglądając z dzieckiem transmisję online: „Życie bocianów w gnieździe”  – tutaj –

Życzę udanych obserwacji

2. „Wiosenna gimnastyka dla przedszkolaka” – zabawy ruchowe

A teraz poniedziałkowa „porcja” ruchu. Najpierw zapraszam Państwa  do zapoznania się z opisem zabaw: – tutaj – a następnie proszę, przygotujcie karty z zadaniami ruchowymi – tutaj –

Gotowe karty wkładamy do pojemnika. Dziecko losuje jedną z kart, sprawdza, jakie zwierzątko na niej widnieje i naśladuje je ruchem. Następnie losuje kolejna kartę, itd., aż do wyczerpania kart. Przyjemnej zabawy!

 

20.04.2020 – 24.04.2020

Tematyka kompleksowa „Jestem przyjacielem przyrody – dbam o naszą planetę!”

 

Piątek 24.04.2020

1. „Co to jest ekologia?” –  opowiadanie na podstawie filmu

Witam! Dziś zapraszam na podsumowanie wiadomości z całego tygodnia.

Na początku zachęcam Was do obejrzenia filmu edukacyjnego „Ekokultura” – tutaj –

Oglądając go dziecko zrozumie znaczenie pojęcia: ekologia. Drodzy Rodzice zwróćcie uwagę dziecka na to, dlaczego warto żyć ekologicznie. Na koniec poproście, Państwo, dziecko o wypowiedzi na podany temat. Następnie w ramach przypomnienia wiadomości na temat segregowania odpadów, poproście dziecko o wykonanie zadania graficznego w postaci labiryntu: „ Segregacja śmieci” – tutaj –

W kolejnym ćwiczeniu dziecko ma wskazać i pokolorować te miejsca w pokoju: Którymi ucieka ciepło? – tutaj –

Teraz zapoznajcie Państwo dziecko z listą, którą sporządzili Ekodetektywi, a dowiecie się z niej: Jak oszczędzać energię? – tutaj –

W tym miejscu proponuję przeczytanie dziecku fragmentu książki  „Ekodetektywi i miejskie zagadki”. Na str. 3843 znajdziecie Państwo, rozdział pt.: Zieleń w mieście – tutaj z którego dziecko dowie się, jak ważne są dla nas ludzi są drzewa w mieście.

Zanim przejdziecie do proponowanego tekstu, obejrzyjcie pierwszą stronę i poznajcie bohaterów książki Ekodetektywów.

Potem zapraszam do wykonania „Trójwymiarowego drzewa” – opis wykonania znajdziecie w książce na str. 63, a w załączniku szablon drzewa – tutaj –

Dla wytrwałych i chętnych polecam grę: „Przyczyny i skutki” karty – tutaj –

Zasady gry – tutaj –

Życzę powodzenia!

2. Zestaw zabaw i ćwiczeń z elementami metody Weroniki Sherborne

A teraz piątkowa „dawka” ruchu. Zapraszam do ćwiczeń i zabaw ruchowych, które poznaliście w poniedziałek, ćwiczyliście w środę, więc na pewno je pamiętacie! opis zabaw – tutaj –

Udanej zabawy!

Na koniec tygodnia propozycja z języka angielskiego:

Posłuchajcie wspólnie piosenki: „How to Recycle?  tutaj – 

Czwartek 23.04.2020

 1. „Stworek z recyklingu” –  praca plastyczno – konstrukcyjna

Dzień dobry! Dziś zachęcam do wykonania „zabawki” z materiałów wtórnych i „odpadów” przeznaczonych do recyklingu. Proszę, rozejrzyjcie się Państwo wspólnie z dzieckiem po swoim mieszkaniu i „dopuśćcie do głosu” swoją wyobraźnię! Dzięki niej możecie „wyczarować” niezwykłe stworki, które posłużą dziecku do zabawy i ponieważ to Ono będzie w głównej mierze ich wykonawcą – będzie to na pewno najfajniejsza zabawka pod Słońcem! Przygotujcie plastikowe lub papierowe opakowania, pomóżcie dziecku w montowaniu poszczególnych elementów ze sobą za pomocą np. kleju Magic, wykałaczek, drewnianych patyków, itp.. Na koniec zachęćcie dziecko do udekorowania  stworka w/g własnych pomysłów. Koniecznie przypomnijcie, Państwo, o przestrzeganiu przez dziecko ustalonych zasad bezpieczeństwa, a także dbanie  o porządek w miejscu pracy. Mam nadzieję, że przedstawione poniżej pomysły zainspirują Was do działań plastyczno – konstrukcyjnych.

Propozycje wykonania stworka

1. – tutaj – 

2. – tutaj – 

3. – tutaj – 

Życzę powodzenia!

2. „Wodna orkiestra” – improwizacja dźwiękowa do piosenki

Druga propozycja dotyczy dziś działalności wokalno – muzycznych. Proszę na początku odtwórzcie dziecku nagranie piosenki: „Świat w naszych rękach”, aby utrwaliły tekst i melodię. Poproście, Państwo, dziecko o zaśpiewanie utworu indywidualnie piosenka – tutaj –

Następnie przygotujcie szklane naczynia i napełnijcie je wodą wg podanych poniżej wskazówek.  Obejrzyjcie propozycje zabawy Jak grać na szklankach?

Wodne cymbałki  – tutaj –

Zaproście teraz dziecko do gry na szklanych kubkach napełnionych wodą. Będzie miało okazję stworzyć indywidualne  kompozycje dźwiękowe do piosenki. Udanej zabawy!

Środa 22.04.2020

Drodzy Rodzice! Drogie Słoneczka! Dzisiaj 22 kwietnia, obchodzimy – „Światowy Dzień Ziemi”. Proszę, dbajcie o Naszą Planetę, aby pozostała dla Nas czystym, wspaniałym domem! Przygotowałam dla Was więcej zadań, niż zazwyczaj! Znajdziecie w nich kilka sposobów ochrony przyrody i działań ekologicznych! Zachęcam Was gorąco do ich zrealizowania! POWODZENIA!

 Zadania specjalne z okazji „Dnia Ziemi” – tutaj –

1. „Segreguję odpady” –  zabawa matematyczna

Podczas pierwszej zabawy, dzięki Państwa pomocy, dziecko zdobędzie informacje na temat: co to jest segregacja śmieci i jak to robić? Proponuję na początku grę interaktywną: Segreguj odpady! – tutaj –

W czasie gry dziecko będzie miało okazję: prawidłowo segregować odpady do właściwych pojemników; klasyfikować opakowania wg rodzajów, przeliczać w dostępnym dla siebie zakresie. Potem proponuję pobranie kart do zabawy matematycznej i wyjaśnienie dziecku zasad zabawy. Następnie poproście dziecko, aby (dla utrwalenia zdobytych wiadomości) przyporządkowało wszystkie odpady do właściwych pojemników kolejny raz:

Kolorowe pojemniki i odpady – tutaj –

Podczas zabawy możecie Państwo opowiedzieć dziecku, jak można ponownie wykorzystać wybrane odpady powstające w domu, aby zrozumiały potrzebę i ideę dbania  o środowisko. Pomoże w tym eksperyment, który pokazuje dzieciom, jak wybory konsumenckie każdego z nas wpływają na środowisko: Eksperyment ze śmieciami – tutaj –

2. Zestaw zabaw i ćwiczeń z elementami metody ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne

Teraz przyszedł czas na „porcję” ruchu. Podczas proponowanych dzisiaj zabaw i ćwiczeń dziecko pozna możliwości swojego ciała, będzie zgodnie współpracowało z partnerem oraz potrafiło  wykonywać ćwiczenia indywidualnie i w parach: w siadzie prostym, skulnym, w klęku podpartym i w leżeniu na plecach. Proszę przeczytajcie Państwo dziecku opis zabaw i ćwiczeń i zapraszam do wspólnej zabawy!

Opis zabaw ruchowych – tutaj –

A teraz zadania dla najwytrwalszych i najbardziej pracowitych „Słoneczek” z okazji „Światowego Dnia Ziemi”:

 • Co jest lepsze dla przyrody?” oceńcie sami?! a teraz przed Wami Quiz interaktywny  – tutaj –
 • Dzień Ziemi” ciekawe propozycje logopedy: Gimnastyka buzi i języka – tutaj –  Wytnijcie karty do gry (można zalaminować lub podkleić twardym papierem) i bawcie się razem z dzieckiem przed lustrem! Przyjemnej zabawy!
 • Ekologiczne kolorowanki – tutaj –

 

Wtorek 21.04.2020

1. „Krople wody” –  stemplowanie

Witam Was serdecznie! Proponuję dziś prostą zabawę plastyczną. Proszę, na początek w celu przypomnienia obejrzyjcie wspólnie muzyczną prezentację: Skąd się bierze deszcz? – tutaj – 

Drodzy rodzice, zwróćcie uwagę dziecka na wielkość kropli deszczu i chmur oraz poproście je, aby opisało ich kształt. Następnie zaproście do części praktycznej stemplowania z wykorzystaniem stempli z ziemniaka (czy innego warzywa, jakie macie „pod ręką”), albo korka plastikowego, patyczków higienicznych, itp. Zadaniem dziecka jest stworzenie indywidualnej kompozycji wg własnych pomysłów. Poproście dziecko, aby zadbało o porządek w miejscu pracy oraz samodzielnie odkładanie przybory na wyznaczone miejsce po zakończeniu zabawy plastycznej.

Dla wytrwałych i dociekliwych kilka ciekawych zabaw i ćwiczeń związanych z wodą:

 • „Deszczyk” – tutaj – zabawa plastyczna z wykorzystaniem niebieskiej kredy i wody
 • „ Deszcz” – tutaj –  ćwiczenie grafomotoryczne
 • „Deszczowy dzień”  – tutaj – ćwiczenie oddechowe

Powodzenia!

2. „Świat w naszych rękach” – osłuchanie z piosenką

A teraz zapraszam do nauki piosenki. Proszę, posłuchajcie wspólnie z dzieckiem utworu. Piosenka  – tutaj –

Poproście Państwo swoje dziecko, aby określiło, jaki jest nastrój i charakter piosenki (czy piosenka jest wesoła? czy smutna?, czy szybka?, czy wolna? o czym opowiada? – zwróćcie szczególną uwagę na tekst refrenu – jeśli zajdzie taka potrzeba – wysłuchajcie piosenki ponownie!). Następnie dziecko może wyklaskiwać i wytupywać  rytm, a później zaśpiewać refren piosenki, tworząc swój prosty układ ruchowy. Przy okazji nauki w/w piosenki możecie, Państwo, wyjaśnić dziecku znaczenie słowa: recykling korzystając z  planszy – tutaj –

Życzę przyjemnej zabawy!

Poniedziałek 20.04.2020

„Wywiad z Kropelką” – tutaj –

1. „Do czego potrzebna jest woda i jak ją oszczędzać?” – zabawy badawcze

Dzień dobry! Dzisiaj zapraszam wszystkich chętnych do wykonania zadań związanych z wodą. Na początku poproszę, aby dzieci przypomniały sobie wiadomości na temat krążenia wody w przyrodzie: film  – tutaj –

Następnie w oparciu o ilustrację dowiedziały się, dlaczego woda jest dla nas ważna: ilustracja – tutaj –   oraz jak i skąd trafia do naszych kranów:  obrazek – tutaj –

Potem poproszę o wspólne obejrzenie plansz, które podpowiedzą dziecku w jaki sposób może oszczędzać wodzę w łazience:

plansze  – tutaj –

A teraz najciekawszy moment! Drodzy Państwo wykonajcie wspólnie jeden lub kilka wybranych przez siebie prostych eksperymentów, podczas których dziecko zdobędzie nowe wiadomości na temat właściwości wody, jej zanieczyszczenia, itp.. Życzę powodzenia i udanej zabawy!

Propozycje eksperymentów z wodą:

Opis doświadczeń oraz filmy instruktażowe: – tutaj –

2. Zestaw zabaw i ćwiczeń z elementami metody ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne

A teraz poniedziałkowa porcja ruchu! Dzieci podczas proponowanych przeze mnie zabaw będą poznawały możliwości swojego ciała, zgodnie współpracowały z partnerem, potrafiły  wykonywać ćwiczenia indywidualnie i w parach: w siadzie prostym, skulnym, w klęku podpartym i w leżeniu na plecach. Na wstępie proszę zapoznać się ze szczegółowym opisem, a potem zapraszam do wspólnych zabaw i ćwiczeń!

opis zabaw – tutaj – 

14.04 – 17.04.2020

Tematyka kompleksowa „Rosnę szybko, dużo wiem i potrafię!”

Piątek  17.04.2020

1. „Jakie mamy zmysły?” – zabawy kreatywne

Dzień dobry! Dzisiaj moje propozycje, dotyczą podstawowych zmysłów człowieka (wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku). Poproszę zatem Państwa o omówienie ich roli i funkcji             w życiu każdego człowieka przy okazji konkretnej zabawy. Na początku obejrzyjcie wspólnie z dzieckiem planszę – poproście je aby wskazało i nazwało zmysły.

Plansza „Zmysły”  – tutaj –

Propozycje zabaw związanych ze zmysłami:

 • zmysł wzroku memory obrazkowe szukanie par zwierząt gra pamięciowa interaktywna „Zwierzęta”  – tutaj –
 • zmysł słuchu – zagadki słuchowe – rozpoznawanie dźwięków z otoczenia „Co słyszą moje uszy?  – tutaj –
 • zmysł węchu zagadki rozpoznawanie wybranych przypraw, warzyw i owoców „Zabawa w zapachy”  – tutaj –
 • zmysł smaku – zagadki – rozpoznawanie smaków: słodkiego, słonego, kwaśnego i gorzkiego – „Jaki to smak?  – tutaj –
 • zmysł dotyku – rozpoznawanie za pomocą dotyku różnych ziaren, nasion i innych produktów spożywczych dostępnych w każdym domu „Sensoryczna ścieżka”  – tutaj –

Powodzenia!

2. „Zumba” – zabawa ruchowa do utworu – „Gummy Bear”

A teraz po raz ostatni w tym tygodniu pobawimy się przy znanym Wam już utworze. Jestem ciekawa, czy zapamiętaliście cały układ? Włączcie muzykę i zaczynamy: rytmicznie wykonujcie wymachy rąk na boki i do góry, maszerujcie i biegnijcie w miejscu (nogi w lekkim rozkroku), a teraz krążenie biodrami i obroty wokół własnej osi  w podskokach.

Zumba – tutaj –

Życzę przyjemnej zabawy!

A na zakończenie tygodnia proponuję także zabawy z językiem angielskim:

Nauka języka dla Smyka – „My body”  – tutaj –

Piosenka „One Little Finger”  – tutaj –

Tekst: – tutaj –

Czwartek  16.04.2020

1.„Rosnąca farba” – badawcza zabawa plastyczna

Witam i zapraszam do zabawy i małych i dużych! Dziś sprawdzimy, że nie tylko rosną dzieci, ale i farby. Na początku obejrzyjcie Państwo wspólnie z dzieckiem film, który podpowie Wam: z czego i jak „przyrządzić” farby oraz co należy potem zrobić z gotową pracą plastyczną? Następnie zaproście dziecko do malowania np. ilustracji do wiersza „Dwa Michały”. Może to być również temat dowolny – w zależności od możliwości dziecka. Podczas tej zabawy plastycznej, dziecko dowie się, jakie składniki potrzebne są do przygotowania „rosnących” farb i jak nimi malować oraz – sprawdzą, jak farby reagują na podgrzewanie, ocenią efekt końcowy – czy podoba im się taka praca, czy też nie? Powodzenia!

Przepis na farbę i na wykonanie pracy plastycznej: – tutaj –

2. „Głowa, ramiona, kolana” – zabawa ilustracyjna do piosenki

A teraz mała „porcja” ruchu. Proszę posłuchajcie uważnie nagrania utworu. Następnie przeczytajcie dziecku kilkakrotnie tekst piosenki. Potem słuchając ponownie ilustrujcie zwrotkę ruchem i wskazujcie wymienione w refrenie części ciała. W czasie zabawy dziecko będzie miało okazję nauczyć się słów krótkiej rymowanki i zaśpiewać ją, a także zilustrować tekst ruchem, pokazując prawidłowo części swojego ciała i twarzy.

Piosenka: – tutaj –

Tekst: – tutaj – 

Życzę udanej zabawy!

Środa 15.04.2020

1. „Mały Michaś, duży Michał” – zabawa matematyczna

Dzień dobry! Na początku zapraszam do wysłuchania wiersza Juliana Tuwima „Dwa Michały” w wykonaniu Piotra Fronczewskiego. Poproście, Państwo, dziecko o uważne wysłuchanie treści utworu i udzielenie odpowiedzi na pytania, dotyczące jego bohaterów (co robiły dwa Michały? Czym różniły się od siebie? Co robił mały, a co duży Michał?, itd.).

Wiersz:  – tutaj –

Ilustracja do wiersza: – tutaj –

Pokażcie następnie dziecku ilustrację do wiersza, zwróćcie uwagę na różnice w wyglądzie zewnętrznym małego i dużego Michała, (wzrost, budowa ciała, itp.)

Zabawy przed lustrem: – tutaj – 

Jako przerywnik w rozmowie proponuję zabawę przed lustrem – dziecko będzie miało okazję rozpoznawać i nazywać części ciała ze szczególnym uwzględnieniem twarzy.

A teraz czas na zabawę matematyczną: zaangażujcie dziecko do mierzenia i porównywania wzrostu swojego i Państwa, bądź rodzeństwa (ustawienie się w parach, mierzenie sznurkiem, tasiemką, w pozycji stojącej, w leżeniu na plecach, itp.). Podczas zabawy skierujcie jego uwagę na różnice w wyglądzie domowników (różny wzrost!) zastosujcie określenia: mały – duży, niski – wysoki.

Opis zabaw matematycznych: – tutaj –

Dla chętnych znalazłam miarę do wykorzystania w pokoju dziecięcym.

Miarka wzrostu do pobrania: – tutaj –

Powodzenia podczas mierzenia!

2. „Zumba” – zabawa ruchowa do utworu – „Gummy Bear”

Proszę obejrzyjcie wspólnie zumbę i zapamiętajcie początkowy fragment układu, następnie  wraz z prowadzącym rytmicznie wykonujcie wymachy rąk na boki i do góry, obroty wokół własnej osi w podskokach, krążenie biodrami, następnie maszerujcie i biegnijcie w miejscu (pamiętając, aby nogi pozostawały w lekkim rozkroku).

Zumba: – tutaj –

Życzę przyjemnej zabawy!

Wtorek 14.04.2020

1. „I ja też urosnę”- słuchanie  opowiadania Cz. Janczarskiego

Witam serdecznie! Moja propozycja na dziś: proszę przeczytajcie, Państwo dziecku krótki utwór literacki, zadaniem dziecka jest uważne wysłuchanie i udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

 • O kim opowiada utwór?
 • Z kim rozmawiał Uszatek?
 • Co wyrosło po deszczu na grządkach?
 • Co powiedziała żabka do misia?

Opowiadanie:  – tutaj –

Zwróćcie Państwo uwagę dziecka na humor zawarty w opowiadaniu. Następnie poproście dziecko, aby ułożyło obrazki w odpowiedniej kolejności niemowlę, dziecko, osoba dorosła, mając na uwadze upływający czas opisały przykłady czynności odpowiednie do określonego wieku (co robi niemowlę?; jak zachowuje się dziecko?; czym zajmuje się dorosły?) Obejrzyjcie, proszę ilustrację i poproście dziecko, aby opisało co na niej widzi.

Obrazki do układania:  – tutaj –  (należy pociąć na 3 części)

Ilustracja do oglądnia: – tutaj –

Później poproście, Państwo, aby dziecko naśladowało ruchem sposób poruszania się ludzi w różnym wieku. Na koniec obejrzyjcie wspólnie album rodzinny ze szczególnym uwzględnieniem zdjęć dziecka – od urodzenia do chwili obecnej.

2. „A ja rosnę i rosnę”- zabawa ruchowa do piosenki

Proszę posłuchajcie wspólnie z dzieckiem piosenki w wykonaniu zespołu „Fasolki”

Piosenka: – tutaj –

Poproście dziecko, aby określiło nastrój i charakter utworu, a także wypowiedziało się na temat treści utworu. Następnie posłuchajcie powtórnie piosenki oraz  poproście dziecko, aby wyklaskiwało i wytupywało rytm piosenki, a na koniec przedstawiło tekst utworu za pomocą  ruchu i gestów.

W nagrodę za aktywny udział i w ramach utrwalenia treści wysłuchanego opowiadania proponuję obejrzeć odcinek filmu z serii „Przygody Misia Uszatka”

„Deszczyk”– tutaj –

06.04 – 10.04.2020

Tematyka kompleksowa „Wielkanocne pisanki”

 

Piątek 10.04.2020

1. „Wielkanocne babeczki”  –  zajęcie kulinarne

Wielkanoc za dwa dni, czas więc zacząć przygotowania do świątecznego śniadania. Dzisiaj proponuję Państwu wspólne wypieki. Jeśli macie swój sprawdzony przepis skorzystajcie z niego, a jeśli nie to polecam ten poniżej.

Przepis na babeczki:– tutaj –

Na początku przeczytajcie listę składników i poproście dziecko o pomoc w ich przygotowaniu, następnie wytłumaczcie, w jaki sposób należy przygotować z nich ciasto. Przy tej okazji, proszę, przypomnijcie dziecku o zasadach bezpieczeństwa oraz higieny, których należy przestrzegać podczas pracy w kuchni. W miarę możliwości zaangażujcie dziecko do mieszania składników i samodzielnego napełniania papierowych lub innych foremek. Pamiętajcie o polukrowaniu i udekorowaniu wystudzonych babeczek.

A to moja propozycja dla dzieci na czas pieczenia i studzenia babeczek  – „Kolorowa Pisanka” – wyklejanie kulkami plasteliny lub innymi materiałami, jakie macie „pod ręką”.

Szablon pisanki: – tutaj –

Życzę udanych wypieków! Smacznego!

2. „Pisanka – gigant” – wielkanocny tor przeszkód

A teraz porcja ruchu! Zapraszam! W ramach utrwalenia kolejny raz w tym tygodniu wielkanocny tor przeszkód! Przypomnijcie, proszę zadania z toru przeszkód, który wykonaliście Państwo wspólnie z dzieckiem w poniedziałek. A teraz poproście dziecko, aby poruszało się po torze w ustalony wcześniej sposób  – np. wykonywały podskoki obunóż stawiając stopę za stopą, tak, aby palce dotykały pięty   w wyznaczonych z góry kierunkach ćwicząc przy okazji zmysł równowagi.

Tor przeszkód: – tutaj –

Przyjemnej zabawy!

Czwartek 09.04.2020

1. „Pisanki ” –  technika dowolna

Witam serdecznie! Święta Wielkanocne coraz bliżej… Zapraszam, więc Państwa wraz             z dziećmi do wykonania kolorowych pisanek. Na początek proponuję zapoznanie się ze sposobami naturalnego zdobienia wielkanocnych jajek (barwienie w wywarze z siana, cebulowych łusek i buraków, malowanie, skrobanie, naklejanie, itp.)

Naturalne barwienie jajek: – tutaj –

Inspiracja jak z dzieckiem wykonać pisanki – tutaj –

Mam nadzieję, że po obejrzeniu filmiku i zapoznaniu się z różnymi sposobami wykonania pisanek, kraszanek, itd.; wybraliście już technikę, którą za chwilę zastosujecie w swoim domu! Przygotujcie jajko gotowane, wydmuszkę, czy też jako ze styropianu i wspólnie             z dzieckiem, stosując wybraną przez siebie technikę i w/g własnych pomysłów, wykonajcie wielkanocną pisankę.

Udanej zabawy!

2. „Śmigus – dyngus” –  zabawa taneczna do piosenki

A teraz zachęcam do przypomnienia tekstu  i melodii poznanej wcześniej piosenki. Proszę posłuchajcie ponownie utworu i powtórzcie tekst:

Podkład muzyczny: – tutaj – 

Tekst piosenki: – tutaj – 

Poproście teraz dziecko, aby zaśpiewało piosenkę samodzielnie, korzystając z podkładu muzycznego! Następnie zaproście je do zabawy tanecznej przy piosence: najpierw zatańczcie z nim  w parze, a potem każdy indywidualnie i powtórka  układu. Zwróćcie uwagę dziecku, by aktywnie uczestniczyło w zabawie.

Życzę wesołej zabawy!

Środa 08.04.2020

1. „Skąd się biorą jajka?” – zabawa badawcza

Dziś proponuję eksperymenty z wykorzystaniem jaj kurzych. Na początku poproście, Państwo, dziecko, aby uważnie posłuchało krótkiego opowiadania i odpowiedziało Wam na poniższe pytania:

 • Gdzie mieszka kurka?
 • Jakie dźwięki wydają kury i kogut?
 • Jak nazywa się ich dom?
 • Na czym siadają kury?
 • Co znoszą kury?
 • Jak nazywa się mama kurcząt?
 • Jakie potrawy można zrobić z jajek?

Opowiadanie:  – tutaj – 

Potem zapraszam już do wykonania kilku prostych eksperymentów z jajkami, podczas których dziecko będzie miało okazję zapoznać się z ich budową i właściwościami.

Opis eksperymentów: – tutaj –

Instrukcja filmowa: – tutaj –

Powodzenia!

2. „Pisanka – gigant” – wielkanocny tor przeszkód

Zapraszam do zabawy ruchowej! Na początku proszę przypomnijcie sobie zadania z toru przeszkód, który wykonaliście Państwo wspólnie z dzieckiem w poniedziałek.

Tor przeszkód:  – tutaj –

A teraz, po przypomnieniu  zasad, poproście dziecko, aby poruszało się w określony sposób  –  stawiając stopę za stopą, tak, aby palce dotykały pięty   w wyznaczonych z góry kierunkach ćwicząc przy okazji zmysł równowagi, a także wykonywały podskoki obunóż. Życzę przyjemnej zabawy!

Wtorek 07.04.2020

1. „Wielkanocny zajączek” – praca plastyczno – konstrukcyjna

Drodzy Państwo, święta zbliżają się „dużymi krokami”, proponuję zatem wykonanie z dzieckiem zajączka z kubeczka plastikowego lub styropianowego (a może zastosujecie Państwo jeszcze inny rodzaj naczyń jednorazowych, czy materiałów do recyklingu? stawiam na Państwa kreatywność!). Na wstępie zapoznajcie się z dwoma sposobami przygotowania tej prostej ozdoby wielkanocnej.

Opis wykonania:  – tutaj –

Proszę, opiszcie dziecku kolejne etapy wykonania pracy. Następnie poproście je o naklejenie na kubeczek oczu, nosa z pomponika, pomóżcie w umocowaniu wąsów z kreatywnych drucików (lub sznurka, czy też włóczki) oraz doklejenia od tyłu uszu z kreatywnej pianki (tekturki, papieru), zwróćcie dziecku uwagę na oszczędne korzystanie z kleju.

Powodzenia!

A jeśli spodobało się Wam przygotowywanie ozdób świątecznych to mam dla Was drugą propozycję – „Zajączek ze skarpetki”: – tutaj –

Koniecznie pochwalcie się swoimi wielkanocnymi ozdobami!

2. „Śmigus – dyngus” – osłuchanie  z piosenką

A teraz czas na świąteczną piosenkę! Na początek uważnie posłuchajcie poniższego nagrania:

Piosenka: – tutaj –

Po wysłuchaniu utworu poproście dziecko, aby odpowiedziało na pytania dotyczące treści:

 • O czym opowiada piosenka?
 • Co oznacza nazwa „Śmigus – dyngus”?
 • Dlaczego drugi dzień świat wielkanocnych nazywamy mokrym poniedziałkiem?

Porozmawiajcie z dzieckiem na temat tradycji Lanego poniedziałku. Teraz zapoznajcie się

z tekstem utworu, który później dziecko może zilustrować ruchem, a także gestem.

Tekst piosenki:  – tutaj –

Na koniec posłuchajcie jeszcze raz piosenki i spróbujcie wspólnie zaśpiewać refren.

Życzę dobrej zabawy!

Poniedziałek 06.04.2020

1. „Wielkanocny stół” – słuchanie wiersza ilustrowane obrazami

Witam serdecznie! Dziś poproszę Państwa o przeczytanie dziecku wiersza Ewy Skarżyńskiej, tekst wiersza znajdziecie poniżej:

Wiersz: – tutaj – 

Podczas czytania proszę pokazać dziecku ilustracje oraz symbole związane ze Świętami Wielkanocnymi, które wzbogacą czytany utwór.

Ilustracje: – tutaj –

Symbole: – tutaj –

Po przeczytaniu wiersza, poproście dziecko o wskazanie symboli wielkanocnych i nazwanie ich (koszyczek wielkanocny, baby i mazurki, baranek wielkanocny, palma, pisanki, zajączki, kurczaczki). Porozmawiajcie Państwo z dzieckiem, także na temat tradycji związanych ze świętami (święconka, śniadanie wielkanocne, Śmigus – dyngus”, itd.). Następnie proponuję dziecku zabawę graficzną, rozwijającą spostrzegawczość. Zadaniem dziecka jest znalezienie    i połączenie w pary dwóch takich samych obrazków związanych z Wielkanocą.

Połącz w pary:  – tutaj –

A na zakończenie interaktywna gra logopedyczna „Pisanki”   dziecko powtarza na głos nazwy wzorów, które usłyszy – proszę zwrócić uwagę na poprawne wypowiadanie głosek.

Gra interaktywna: – tutaj –

2. „Pisanka – gigant” – wielkanocny tor przeszkód

A teraz poniedziałkowa porcja ruchu! Na wstępie proszę przygotujcie Państwo taśmę samoprzylepną a potem wykonajcie wraz z dzieckiem tor przeszkód wg podanego opisu.

Tor przeszkód: – tutaj –

Następnie, po ustaleniu zasad, poproście dziecko, aby poruszało się w określony sposób  –  stawiając stopę za stopą, tak, aby palce dotykały pięty   w wyznaczonych z góry kierunkach ćwicząc przy okazji zmysł równowagi, a także wykonywały podskoki obunóż. Życzę wszystkim uczestnikom udanej zabawy!

30.03.2020 – 03.04.2020

Tematyka kompleksowa „Wiosna zaraz tu przybędzie cd”

Piątek 03.04.2020

1 „Nasz zielony kącik” – zakładanie hodowli rzeżuchy

Wielkanoc tuż, tuż… Proponuję, więc dziś Państwu i dzieciom założenie domowej uprawy rzeżuchy. Dodatek na święta i zarazem dekoracja, jak znalazł! Najpierw zapoznajcie się z opisem, potem przygotujcie wspólnie z dziećmi to, co jest potrzebne do założenia domowej hodowli, czyli przedmioty, akcesoria i nasiona wybranej rośliny. Następnie pozwólcie dzieciom wysiać nasiona do podłoża i wspólnie umieśćcie je w nasłonecznionym miejscu.

Zakładanie hodowli – tutaj –

A może w ramach eksperymentów kulinarnych skorzystacie z przepisu na niecodzienną i niekonwencjonalną „Zupę z rzeżuchy”? Smacznego!

Zupa z rzeżuchy przepis – tutaj –

2. „Wiosenna zumba”- zabawy ruchowe przy muzyce

A teraz w ramach utrwalenia zabawa, którą proponowałam w środę. Najpierw obejrzyjcie w celu przypomnienia cały układ, a potem do dzieła! Ciekawe, kto pamięta wszystkie elementy (skręty tułowia, „młynek”, uderzenia o uda, klaskanie, bieg w miejscu, obroty wokół własnej osi, itp.)?

Zumba – tutaj –

A gdybyście mieli chwilkę czasu w czasie weekendu i byli zainteresowani językiem angielskim to proponuję poniższe linki:

Spring is here – tutaj –

Song of Flowers – tutaj –

The Weather – tutaj –

Życzę przyjemnej zabawy!

Czwartek 02.04.2020

1. „Żaba”- orgiami kołowe

Witam „Słoneczka” i ich Rodziców! Proponuję na początek zabawę plastyczną. Poproszę teraz Państwa o przygotowanie kół różnej wielkości (3 koła zielone duże, 4 mniejsze i 2 najmniejsze – przy okazji można utrwalić z dziećmi  określenia dotyczące wielkości: duży – mały oraz przeliczanie w dostępnym dla dzieci zakresie. Dzieci podczas zabawy mają okazję do utrwalenia nazwy i wyglądu jednej z figur geometrycznych – koła. Życzę udanej zabawy!

Opis przygotowania i wykonania żaby – tutaj –

2. „Wiosenny deszczyk”- zabawa ilustracyjna – aktywne słuchanie muzyki  Strauss

A teraz zabawa, którą dzieci z naszej grupy już znają! Jestem ciekawa, czy nadal pamiętają?! Zaraz się przekonamy! Proszę, najpierw posłuchajcie podkładu muzycznego i przeczytajcie krótki tekst. Później zaproście, Państwo, dzieci do wspólnej zabawy – dziś One będą Waszymi nauczycielami! Wykonując z nimi określone czynności, gesty i ruchy, pamiętajcie, aby się dobrze bawić!

Podkład muzyczny do zabawy: – tutaj –

Tekst piosenki: – tutaj –

Środa 01.04.2020

 

1. „Kolory Wiosny” – zabawa badawcza

Dziś zapraszam Państwa do przeprowadzenia wspólnie z dziećmi eksperymentów z wodą w roli głównej. Dzieci przy tej okazji utrwalą, m.in. nazwy kolorów, właściwości wody, itp. oraz wezmą aktywny udział w przygotowaniach do zabaw i zdobędą nowe wiadomości i umiejętności.

Na początek proponuję wykonanie eksperymentu nr 1„Tęcza na talerzu”

A  następnie zachęcam do wykonania eksperymentu nr 2„Wędrująca woda”

Mam nadzieję, że zaproponowane zabawy wywołają u dzieci zainteresowanie i rozbudzą chęć poznawania otaczającego świata oraz dostarczą im dużą „dawkę” radości!

2. „Wiosenna zumba” – zabawy ruchowe przy muzyce

Teraz dla odmiany odpowiednia porcja ruchu dla młodszego i starszego! Proszę, najpierw posłuchajcie i obejrzyjcie zaprezentowany układ ruchowy do utworu „Chocolate”. Później zaproście Państwo, dzieci do wspólnej zabawy – wykonując z nimi określone czynności gesty i ruchy (skręty tułowia, „młynek”, uderzenia o uda, klaskanie, bieg w miejscu, obroty wokół własnej osi, itp.). Życzę przyjemnej zabawy!

„Zumba”

Wtorek 31.03.2020

1. „Bocian” – praca plastyczno – konstrukcyjna
Drodzy Państwo, zapraszam do wspólnej zabawy plastycznej. Proponuję wykonanie z dzieckiem bociana – „kukiełki” wg podanej niżej instrukcji obrazkowej. Dziecko może posklejać waciki kosmetyczne (zamiast nich można użyć innego dostępnego w domu „materiału”), umieszczając pomiędzy nimi wykałaczkę lub patyk, nakleić oczy, dziób, skrzydła i nogi, w miarę możliwości samodzielnie uporządkować miejsce pracy. Gotowego bociana warto wykorzystać – np. do zabawy „teatralnej” i „odegrać” scenkę o wiośnie.
Instrukcja „Bocian”

2. „Idzie do nas wiosna” – tworzenie akompaniamentu
A teraz zapraszam Was do zabawy z tworzeniem muzyki. Proszę, najpierw posłuchajcie piosenki w celu utrwalenia tekstu i melodii. Poproście dziecko o jej zaśpiewanie z wykorzystaniem podkładu muzycznego. Następnie poszukajcie w swoim otoczeniu przedmiotów, które posłużą Wam jako „instrumenty muzyczne” (słoiki z wodą i łyżki metalowe, butelki plastikowe z kaszą, grochem, łyżki drewniane, itp.), zagrajcie na nich, tworząc akompaniament do utworu, zwróćcie uwagę na pauzy muzyczne.
Udanej zabawy!
Piosenka „Idzie do nas wiosna”

Poniedziałek 30.03.2020

1 „Jak ślimak spotkał wiosnę” – rozmowa połączona z działaniem.

Drodzy Państwo, proszę, przeczytajcie dziecku opowiadanie A. Galicy „Jak ślimak spotkał wiosnę”: -tutaj-.

Zwróćcie mu uwagę, aby uważnie słuchało utworu i zapamiętało, jak najwięcej szczegółów, dotyczących treści.

Zadajcie następnie pytania:

 • Kogo wczesnym rankiem spotkał ślimak?
 • Jak wyglądała Wiosna?
 • Co zrobiła Pani Wiosna?
 • Jakie kwiaty i zwierzęta wypuściła ze swojego wiosennego plecaka?

Potem zaproponujcie dziecku ułożenie ze sznurka, sznurowadła lub tasiemki muszli ślimaka, poproście, aby ją nakleiły na kartkę i dorysowywały ślimaka, albo posłużcie się poniższym szablonem dostępnym -tutaj- i zaproponujcie pokolorowanie ślimaka. 

Możecie Państwo wspólnie z dzieckiem nauczyć się rymowanki o wiośnie:

„Zima się kończy, idzie do nas wiosna.

Wiosna będzie miła, ciepła i radosna”

 

2. „Wiosenny aerobik” – zabawy ruchowe do muzyki

Zapraszam Państwa wraz z dzieckiem do utrwalenia układu ruchowego z poprzedniego tygodnia (wg podanych instrukcji: marsz w miejscu, marsz w prawo, marsz w lewo, młynek, nogi unosimy w górę).

Aerobik mp3

23.03.2020 – 27.03.2020

Tematyka kompleksowa „Wiosna zaraz tu przybędzie”

Piątek 27.03.2020

1. „Przyjście wiosny” – słuchanie wiersza J. Brzechwy.

Proszę, posłuchajcie wspólnie utworu: Zwróćcie uwagę dziecku, aby zapamiętało i nazwało, jakie zwierzęta wystąpiły w wierszu (kret, jeż, wąż, kos, sroka) oraz opisało, co się zjawiło wraz z wiosną. Zwróćcie również uwagę dziecka na humor słowny zawarty w tekście, zachęćcie do aktywnego uczestnictwa w rozmowie na w/w temat.

Wiersz „Przyjście wiosny”  -tutaj-

Możecie Państwo wspólnie z dzieckiem w celu utrwalenia wyglądu w/w zwierząt ułożyć interaktywne puzzle:

Kret

Jeż

Wąż

Kos

Sroka

2. „Wiosenny aerobik” – zabawy ruchowe do muzyki.

Poproście Państwo dziecko o uważne słuchanie instrukcji, a potem o wykonanie zadań ruchowych podanych w nagraniu (marsz w miejscu, marsz w prawo, marsz w lewo, młynek, nogi unosimy w górę). Możecie Państwo wspólnie z dzieckiem przećwiczyć układ ruchowy. 

Aerobik mp3

Czwartek 26.03.2020

1. „Krokusy” – stemplowanie za pomocą plastikowych kubeczków.

Proszę przygotujcie Państwo: kartkę z bloku, kubek plastikowy jednorazowego użytku, plastikowe mieszadełko do kawy (można użyć również patyczków higienicznych lub namalować łodygę i liście palcem, czy też pędzlem), farby w kolorze czerwonym i niebieskim. Na początku zmieszajcie wspólnie farby tak, aby powstał kolor fioletowy – przy okazji dziecko utrwali sobie nazwy kolorów podstawowych i pochodnych. Następnie poproście, aby dziecko wykonało pracę.

Jak wykonać krokusy?  -instrukcja tutaj-

2. „Idzie do nas Wiosna” –  słuchanie piosenki w wykonaniu „Misia i Margolci”.

Zaproście Państwo swoje dziecko do wysłuchania utworu, poproście, aby zapamiętały, co ma kolor zielony, co rośnie wiosną, kto się obudził na wiosnę i jakie głosy wydają żabki i bocian. Potem proponuję zabawę ruchową: dziecko porusza się jak żabka, następnie jak bocian (na hasło rodzica) i wypowiada odpowiednio sylaby: rech – rechu rech, albo: kle – kle – kle. Na koniec zaśpiewajcie refren.

Piosenka „Idzie do nas wiosna”  -tutaj-

A dla chętnych i wytrwałych coś na dokładkę:

„Magnesowy labirynt”  -tutaj-

Środa 25.03.2020

1. „Wiosna przyszła” – prezentacja multimedialna: http://scholaris.pl/resources/run/id/50183

Proszę uważnie obejrzyjcie z dzieckiem animację, która przedstawia charakterystyczne cechy wiosny. Poproście dziecko, aby opisało cechy wiosennej pogody, wymieniło nazwy wiosennych kwiatów (np. krokus, zawilec) nazwało wybrane ptaki, które wracają do Polski z ciepłych krajów (np. bocian, jaskółka). W nagrodę za aktywny udział dziecka kolorowanka: https://drukowanka.pl/kolorowanka/latajaca-jaskolka/

 2. „Pani Wiosna” – opowieść ruchowa autorstwa Bożeny Formy.

Zaproście Państwo swoje dziecko do zabawy, wyjaśnijcie, że ma ono wykonywać określone czynności, gesty i ruchy (marsz, przysiady, leżenie na plecach, podskoki obunóż, skręty tułowia) – dokładny opis znajdziecie na: http://rokwprzedszkolu.pl/index.phpf=zab_12_00005_OR&k=k0205&d=zab. W/w opowieść można oczywiście wzbogacić, wydłużyć. Można zamienić się z dzieckiem rolami: niech dziecko wymyśla nam swoją opowieść.

Wtorek 24.03.2020

1. „My jesteśmy żabki” – piosenka w wykonaniu zespołu „Śpiewające brzdące” do słuchania i do zabawy ruchowejhttps://wszystkodlasmyka.pl/piosenki-dla-dzieci/spiewajace-brzdace-jestesmy-zabki/.

Znajdziecie tu Państwo zarówno tekst, jak i cały utwór. Uważnie posłuchajcie i obejrzyjcie ją z dzieckiem, następnie poproście dziecko, aby odpowiedziało Wam na kilka pytań, np.:

 • O czym opowiada piosenka? (o żabkach)
 • Ile żabek występowało w teledysku? (trzy żabki)
 • W co żabki były ubrane? (stroje kąpielowe: czerwony i w czerwono – białe paski oraz strój do nurkowania: fioletowy)
 • Co robią żabki? (skaczą po trawie, pływają w stawie)
 • Ile łapek ma każda żabka? (cztery)
 • Kto łapie żabki? (bocian)

Posłuchajcie ponownie piosenki i zabawcie się wspólnie z dzieckiem w zabawę ruchową do utworu – naśladujcie tak, jak podpowiada tekst: skoki żabie w bok, do przodu, do tyłu. Po zakończeniu zabawy ruchowej powtórzcie z dzieci tekst piosenki i zaśpiewajcie wspólnie refren.

 

2. „Żabi Piotruś”- zabawa logopedyczna: https://www.logopestka.pl/zabi-piotrus-karty-do-gry/.

Moim zdaniem, ciekawa i przydatna dla Państwa dzieci, propozycja zawierająca ćwiczenia wybranych narządów mowy oraz ćwiczenia oddechowe. Na wstępie proszę zapoznać się z opisem tego ćwiczenia, następnie (oczywiście, jeśli macie Państwo taką możliwość) wydrukować podwójną liczbę kart od 1 do 12, a także kartę z nr 13, wyciąć i podkleić tekturką lub kolorowym papierem  (np. okładka od bloku). Podczas rozgrywek w „Piotrusia” lub „Żabie memory” mamy okazję rozwijać pamięć, spostrzegawczość, percepcję wzrokową oraz koncentrację uwagi u naszego dziecka, ale też dobrze się bawić!

Jeśli ktoś z Państwa nie ma możliwości wydrukowania kart, to wystarczy przyjrzeć się uważnie poszczególnym kartom i zapoznać się z instrukcją umieszczoną pod obrazkiem, a następnie poćwiczyć z dzieckiem wybrane narządy mowy oraz wykonać ćwiczenia oddechowe.

 

Poniedziałek 23.03.2020

Szanowni Państwo!

Proponuję dziś zadanie interaktywne i zabawę plastyczną do wykorzystania z dzieckiem w odpowiedniej dla Was chwili:

1. „Wiosna” – puzzle do układania on-line: https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=258f19d73714

Możecie Państwo wraz z dzieckiem ułożyć zaproponowane przeze mnie puzzle, a jeżeli zainteresuje Was ta zabawa to zachęcam do  tworzenia własnych  puzzli i umieszczanie  ich na w/w stronie, tworząc tam swój profil i swoją kolekcję puzzli.

2. „Forsycja” – zabawa plastyczna : https://mojedziecikreatywnie.pl/2017/04/wiosenna-praca-plastyczna-forsycja/.

Znajdziecie tu Państwo opis i szczegóły, dotyczące wykonania pracy plastycznej. Moja sugestia, jeśli nie dysponujecie  drucikiem kreatywnym, możecie użyć patyczków higienicznych, stempli z ziemniaka, marchewki, pietruszki czy selera (wycinamy nożykiem w warzywie odpowiedni wzór). Alternatywą do tej zabawy plastycznej może być malowanie i stemplowanie palcem „Bazi”. Pokażcie Państwo dziecku ilustrację lub zdjęcie wierzbowych bazi i  wykonajcie wspólnie pracę, malując najpierw gałązki, a potem stemplując palcem bazie. Dzieci z naszej grupy bardzo lubią malowanie za pomocą palców.

Powodzenia!